Klinika Hope II.

22. 05 2022 04:45 | trinity
Klinika Hope
Klinika Hope Foto: Entertainment One/TV Doma

Keď zasiahne osud a prídeš o všetko, jediné, čo máš... Je nádej. A to platí rovnako pre pacientov i pre bohov v bielych plášťoch!

(Saving Hope, Kan., Seriál z lekárskeho prostredia, 7. jún 2012 – 9. august 2017, Stereo, HD)
Hrajú: Erica Durance, Michael Shanks, Daniel Gillies, Huse Madhavji, Julia Taylor Ross, Kristopher Turner, Karen LeBlanc, Dwain Murphy, Erik Knudsen, Paul Braunstein, Cassie Owoc


Pondelok až piatok o cca 17.25
V deň, ktorý má byť ich najkrajším – v deň ich svadby – narazí do taxíka, v ktorom sa lekári Alex (Erica Durance) a Charlie (Michael Shanks) vezú na obrad, ďalšie auto. Spočiatku to vyzerá, že z nehody akýmsi zázrakom obaja vyviazli len s pár odreninami. No krátko nato, ako Charlie zachráni zranenú ženu z iného vozidla, náhle skolabuje pred očami milovanej ženy, ktorá mu nedokáže pomôcť... Kým ona i všetci kolegovia horúčkovito bojujú o jeho život, on prežíva niečo, v čo bohovia v bielych plášťoch, ako lekárov občas nie bezdôvodne prezývajú ich pacienti, zvyčajne neveria – jeho duša opustí telo a zobďaleč neveriacky sleduje, čo sa deje. Najprv len s jeho bezvládnou telesnou schránkou na prístrojoch, s Alex, s kolegami a priateľmi. No neskôr i s pacientmi – a na jeho prekvapenie nielen s tými, čo sú stále nažive!

Vlastne... Je to akoby sa Charlie zrazu rozdvojil či naklonoval. Pretože aj keď jeho nehybné telo je pripútané na lôžko a bez pomoci prístrojov, na ktoré je napojené, by určite neprežilo, jeho duša je voľná. Teda, ako to už s voľnosťou býva, s určitými limitmi, samozrejme – nik zo živých ho nevidí, s nikým z nich sa nedokáže spojiť a jeho „voľnosť“ sa s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou končí za bránami torontskej nemocnice Hope Zion, v ktorej bol ešte donedávna primárom chirurgie a dnes... Pacientom. Je skrátka uväznený medzi dvoma svetmi, na ktorých tenučkej hranici predtým balansoval v podstate dennodenne, hoci to tak nikdy nevnímal, pretože záchranu ľudských životov má, rovnako ako všetci lekári, sestričky ošetrovatelia, záchranári či hasiči, tak akosi, ehm, „v popise práce“. Uväznený medzi životom a smrťou...

Jeho prognóza, že sa preberie – a ak sa aj preberie, že bude opäť tým istým mužom a brilantným operatérom i prednášajúcim ako pred nehodou - je prinajmenšom nie veľmi optimistická. A tiež nie jediná komplikácia jeho vzťahu s Alex, ktorý mal s trochou šťastia pretrvať až po obligátne „Až kým nás smrť nerozdelí.“ Ďalšou je nová chirurgická posila jeho tímu, Dr. Joel Goran (Daniel Gillies) - nemenej skvelý lekár ako Charlie, hoci s diametrálne odlišným prístupom, fešák s neodolateľným šarmom, ktorému (a rada) podľahla už nejedna slečna či dáma a, zhodou okolností... Alexin expriateľ.


Kto je kto
Alex Reidová (Erica Durance)

Klinika Hope - Alex
Foto: Entertainment One
 
Ako asi každý lekár, aj pôvabná šéfka rezidentov na chirurgii nemocnice Hope Zion vždy vedela, že skôr či neskôr bude mať prípad, ktorý ju poriadne potrápi a od ktorého skrátka nebude schopná odosobniť sa a udržať si potrebný odstup. Len, žiaľ, netušila, že to bude preto, lebo pôjde o muža, ktorého ľúbi, s ktorým plánovala založiť si rodinu a po ktorého boku by chcela zostarnúť... To, že Alex ťažko nesie fakt, že Charlieho prognóza, kariéra a osud sú dlhodobo viac ako neisté, je z ľudského hľadiska pochopiteľné, no doktorka Dana Kinneyová (Wendy Crewson), ktorá ho po čase nahradí vo funkcii, si to zjavne nemyslí. Na Alexinu smolu... No našťastie je Dana v tejto otázke v menšine.

Charles „Charlie“ Harris (Michael Shanks)
Klinika Hope - Charlie
Foto: Entertainment One
 
Zoznámiť sa s vlastnou zraniteľnosťou alebo smrteľnosťou nie je pre nikoho jednoduché - no, možno až na fatalistov, ale ním Charlie nebol, nie je a zrejme ani nikdy nebude, bez ohľadu na to, čo všetko už v živote videl alebo, ak Boh dá, ešte uvidí... Bez ohľadu na to, čo si o nich ich pacienti myslia, ani lekári nie sú výnimkou. Takže nečudo, že keď sa charizmatický primár chirurgie v torontskej nemocnici Hope Zion - a do toho prekliateho dňa, keď sa všetko tak príšerne zvrtlo, Alexin nastávajúci – zrazu vo svojom vlastnom životnom príbehu ocitne len v úlohe štatistu a bezmocného pozorovateľa, poriadne ho to zaskočí. Napokon, koho by nevyhodilo z konceptu zistenie, že historky o mimotelových skúsenostiach pacientov v kóme sú pravdivé – a dupľom to, že to spozná takpovediac na vlastnej koži?!

Joel Goran (Daniel Gillies)
Klinika Hope - Joel
Foto: Entertainment One
 
Aj keď každá princezná by mala pobozkať zopár žabiakov, kým nájde toho správneho princa, s ktorým potom odcvála do západu slnka... Občas sa medzi nimi možno objaví aj nejaký s korunkou. Nuž a do tejto špeciálnej kategórie (ne)správnych chlapov rozhodne patrí Alexin šarmantný expriateľ Joel - skvelý ortopedický chirurg, ktorý na pokoji nikdy nenechá žiadnu sukňu. (Žeby to mal v DNA...?) Vždy, keď ide o to, rozhodnúť sa medzi radikálnym riešením - hoc aj takým, s ktorým sa už jeho pacient ako-tak zmieril - a šancou, aj keď malou, že to skúsi inak a možno mu zachráni nielen holý život... Vyberie si tú druhú možnosť. Ktovie, možno aj preto v kútiku duše dúfa v druhú šancu aj u Alex (hoci ju, keď spolu randili, vraj neustále podvádzal)...


Čo možno neviete
* V hlavných úlohách seriálu uvidíte pár dôverne známych tvárí – predstaviteľa seriálového Charlieho, šarmantného Michaela Shanksa, si určite pamätáte ako Daniela Jacksona z kultového sci-fi seriálu Hviezdna brána, pôvabnú Ericu Durance zase ako Lois Laneovú zo Smallvillu. Nuž a ani fešák Daniel Gillies nie je žiaden neznámy – poznáte ho ako Elijaha z Upírskych denníkov alebo ako Johnnyho Wickhama z romantickej hudobnej komédie Moja veľká indická svadba inšpirovanej nesmrteľnou klasikou Pýcha a predsudok spisovateľky Jane Austen!

* Erica a Michael spolu pred Klinikou Hope hrali už v dvoch seriáloch – v už spomínaných Smallville a Hviezdnej bráne. No spoločné majú ešte niečo... Christopher Judge, Michaelov najlepší priateľ a kolega z Hviezdnej brány (Teal'c), je totiž Ericin švagor! Presnejšie, jeho mladší brat Jeff je už od roku 2006 ženatý s jej sestrou Jenny, majú spolu (zatiaľ) dve deti.

* To, že sa sympaťák Daniel v úlohe chirurga cíti ako ryba vo vode, nie je náhoda, pochádza totiž z lekárskej rodiny – jeho otec je detský lekár, mama zdravotná sestra a jeho pra-pra-pra-prastarý otec, Sir Harold Gillies, bol slávny otolaryngológ a jeden z pionierov plastickej chirurgie!