New Amsterdam III.

17. 09 2021 14:05 | trinity
New Amsterdam
New Amsterdam Foto: NBCUniversal/TV Doma

Neľahký boj obetavého Maxa s veternými mlynmi a skostnatenými nemocničnými pravidlami komplikuje i vážna diagnóza...

(New Amsterdam, Seriál z lekárskeho prostredia, USA, 25. september 2018 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Ryan Eggold, Freema Agyeman, Tyler Labine, Janet Montgomery, Jocko Sims, Anupam Kher


Pondelok až piatok o 18.35
Vždy, keď sa v nejakej inštitúcii mení vedenie, ľudia očakávajú zmeny. Iné, pochopiteľne, radoví zamestnanci, iné šéfovia, iné prípadní akcionári... Skrátka zmeny. Bez ohľadu na to, či ide o veľkú korporáciu s nadnárodným dosahom alebo malú rodinnú firmičku kdesi na periférii. Nie nadarmo sa totiž vraví, že nová metla dobre metie, takže s príchodom každej novej tváre všetci v podstate tak akosi logicky očakávajú nejaké to „veľké upratovanie“. Fakultná nemocnica New Amsterdam a jej osadenstvo v tomto smere nie sú výnimka. Lenže... Na Maxa Goodwina (Ryan Eggold), nového lekárskeho riaditeľa, rozhodne nebol pripravený ani jeden z nich. Max je totiž v cynickom stereotype hektického medicínskeho života, ktorému sa všetci upísali, čosi ako bájny jednorožec. Jeho hlavnou túžbou totiž nie je svojim podriadeným dopriať čo najviac voľného času na golf, ani ich motivovať šialenými ciframi na výplatnej páske, ako to robili jeho nezradní predchodcovia – mimochodom piati za posledných päť rokov -, ale, aj keď to možno znie ako klišé... Pomôcť.

A tak je jeho prvý krok vo funkcii naozaj neobvyklý – už pri prvom stretnutí s primármi aradovými lekármi totiž doslova rozpustí jedno z kľúčových a finančne dlhodobo najvýnosnejších oddelení nemocnice. Dá skrátka všetkým kardiológom výpoveď, pretože... Pretože nechce vo svojom tíme ľudí, pre ktorých sú zisky a benefity dôležitejšie ako pacienti. A v tomto duchu pokračuje aj z opačného konca, do reformy „odspodu“ totiž zaangažuje aj všetkých tých, ktorých jeho predchodcovia ignorovali – teda nielen lekárov a sestry, ale i kuchyňu, sanitárov, upratovačky, údržbárov... Pretože len ak sa správne otáčajú a ak sú dôkladne namazané všetky jednotlivé kolieska, môže správne fungovať celý stroj.

Neľahký boj obetavého Maxa s veternými mlynmi a skostnatenými pravidlami vytesanými do kameňa však navyše komplikuje i vážna diagnóza. Tvrdenie, že lekári sú najhorší pacienti, totiž nevzniklo len tak - pre nič, za nič...


Kto je kto Maximus „Max“ Goodwin (Ryan Eggold)

New Amsterdam - Max
Foto: NBCUniversal
 
Keď sa rozhodol prijať pracovnú ponuku z New Amsterdam, vedel, že to bude ťažké. Ale v skutočnosti je to oveľa, oveľa ťažšie, ako si vôbec dokázal predstaviť, a to v mnohých ohľadoch - nielen pracovných. Pretože k ambicióznym výzvam, ako čo najrýchlejšie, najefektívnejšie a najlepšie pomôcť pacientom (a následne i nemocnici) pribudlo i zopár ďalších, súkromných. Prvou, tak trochu očakávanou, bol boj za záchranu jeho manželstva s tanečnicou Georgiou (Lisa O'Hare), ktoré už aj predtým čelilo vážnej kríze a možnému krachu pre jeho večnú pracovnú vyťaženosť a neschopnosť uprednostniť seba a svoje súkromie pred ostatnými. Bolo to preňho o to ťažšie, že v tom čase čakali vytúžené bábätko – dievčatko, ktorému vybrali meno Luna (po jeho nebohej sestre, ktorá pred rokmi zomrela práve v New Amsterdame) – a šlo o rizikové tehotenstvo. Tou druhou, neočakávanou, zase fakt, že mu hneď v prvý deň v novej funkcii diagnostikovali vážne ochorenie s nie veľmi optimistickou prognózou – rakovinu hrdla. A Max tak bol nútený nájsť spôsob, ako skĺbiť hektický pracovný život lekára a riaditeľa s faktom, že je zrazu sám čiastočne „na opačnej strane barikády“. Ako pacient...

Helen Sharpeová (Freema Agyeman)
New Amsterdam - Helen
Foto: NBCUniversal
 
Pred časom by ste v štátoch len ťažko našli človeka, ktorý by túto naozaj brilantnú onkologičku a hematologičku nepoznal – bola totiž, bez preháňania, viac v médiách ako v nemocnici. Ten nápad síce nevzišiel z jej hlavy a neprispôsobila sa mu celkom dobrovoľne, no napokon si zvykla, že jej úlohou je za a) svojimi nespočetnými vystúpeniami v televíziách, v rozhlase, na internete, na kongresoch či na univerzitných besedách šíriť dobré meno nemocnice a ta b) zháňať prepotrebné financie. Lenže po Maxovom príchode sa to zmenilo a z nej sa opäť stala zanietená lekárka na plný úväzok, ktorej pracovný kalendár je plánovanými termínmi naplnený doslova na prasknutie už na niekoľko týždňov, ba dokonca mesiacov dopredu. Jej najproblémovejším, a tiež najdôležitejším pacientom sa krátko nato stal sám Max. Potom najproblémovejším a najdôležitejším blízkym priateľom... A ktovie, hoci na to ani po mnohých prekonaných krízach v pracovnej i osobnej sfére ešte ani jeden z ich nie je pripravený, možno i tým najdôležitejším človekom vôbec.

Ignatius „Iggy“ Frome (Tyler Labine)
New Amsterdam - Iggy
Foto: NBCUniversal
 
Sympatický psychiater by pre svojich pacientov – problémové deti, väzňov, skrátka kohokoľvek, koho trápi duša, kto prežíva a nezvláda traumy rôzneho pôvodu – rád aj pohol svetom, ak by to bolo v jeho silách. Časti preto prekračuje obvyklé hranice a ide až na hranice vlastných síl. Nečudo, že si občas sám potrebuje kompenzovať nejakú tú frustráciu, ktorá sa nevyhnutne dostaví, keď narazí, čo sa skôr či neskôr stane každému... V jeho prípade to znamená prepchávať sa tonami sladkostí, vďaka čomu má čoraz častejšie problém s priúzkou garderóbou. No tiež sa to, čo je už o čosi horšie, negatívne odráža na jeho inak šťastnom manželstve s fešákom Martinom (Mike Doyle), s ktorým vychovávajú (zatiaľ) štyri siroty z Bangladéša...

Lauren Bloomová (Janet Montgomery)
New Amsterdam - Lauren
Foto: NBCUniversal
 
Geniálna diagnostička z urgentného príjmu sa, čo spočiatku nik netuší, už od útleho detstva snaží, aby nik neodhalil, že trpí ADHD (poruchou pozornosti sprevádzanou hyperaktivitou). Preto už od dvanástich rokoch berie Adderall, od ktorého sa u nej medzičasom rozvinula veľmi silná závislosť (ktovie, možno to má takpovediac génoch, závislé totiž boli aj jej mama, aj mladšia sestra). V istom momente už Lauren bez liekov nielenže nedokáže zostať koncentrovaná, bez neho skrátka vôbec nevie fungovať! Jej závislosť sa, žiaľ, ešte prehĺbi po nečakanom krachu vzťahu s kolegom Floydom, od ktorého si očividne sľubovala viac ako on. Ani vo sne by ju totiž nenapadlo, že raz dostane kopačky, pretože, ehm... Nemá správnu farbu pleti. Nie, to nie je vtip. A tak je len otázkou času, kedy povestný džbán príde o ucho. Alebo sa úplne roztriešti!

Floyd Reynolds (Jocko Sims)
New Amsterdam - Floyd
Foto: NBCUniversal
 
Hoci Max bezprostredne po svojom nástupe do funkcie prepustil celé kardiologické oddelenie nemocnice New Amsterdam, na Laurenino odporúčanie sa rozhodol vo Floydovom prípade toto rozhodnutie revidovať. A dobre urobil. Floyd ako nový šéf kardiológie totiž postupne vybudoval oddelenie, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna nemocnica na svete. Práve naopak, každý by také uvítala! V súkromí ambiciózneho lekára a skvelého operatéra to ale pomerne dlho nevyzeralo veľmi ružovo. Presnejšie, po rozchode s Lauren, s ktorou sa im, napriek počiatočným obavám, predsa len podarilo zostať priateľmi. Karta sa však v tomto smere začala sľubne obracať, keď sa zoznámil s atraktívnou právničkou Evvie (Margot Bingham).

Vijay Kapoor (Anupam Kher)
New Amsterdam - Vijay
Foto: NBCUniversal
 
Svedomitý neurológ je možno o čosi pomalší ako jeho mladší kolegovia, no vďaka alternatívnej diagnostike, ktorú využíva pri spoznávaní svojich pacientov a ich ťažkostí, dosahuje naozaj úctyhodné výsledky pri stanovovaní správnej diagnózy aj v prípadoch, ktoré už iní dávno vzdali. Jeho kolegovia si myslia, že je bezdetný – napokon, sám to o sebe zvyčajne tvrdí -, v skutočnosti však má dnes už dospelého problémového syna Rohana (Vandit Bhatt), s ktorým už dávno prerušil všetky kontakty. Je tak trochu paradoxné, že práve vďaka nemu sa Vijayov od smrti milovanej manželky dosť smutný, jednotvárny a prázdny súkromný život nečakane zmení vďaka srdečnej bufetárke Elle (Dierdre Friel), ktorú Rohan najprv zbalí a potom tehotnú opustí...


Čo možno neviete
* Seriál je voľne inšpirovaný knihou Dvanásť pacientov: Život a smrť v nemocnici Bellevue, ktorú napísal Dr. Eric Manheimer, ktorý bol sám 13 rokov riaditeľom a lekárom v jednej osobe v Bellevue, najstaršej štátnej nemocnici Spojených štátov nemocnici – nemocnici na Manhattane, ktorou sa tvorcovia seriálu nielen inšpirovali pri chode, charaktere a zázemí seriálovej nemocnice New Amsterdam, ale v ktorej sa seriál zároveň i nakrúca!

* Zdá sa vám šarmantný Ryan Eggold, alias seriálový Max, nejaký povedomý? Nemýlite sa – vidieť ste ho mohli v akčnom krimiseriáli Čierny zoznam ako Toma Keena - navonok sympatického, šarmantného a absolútne neškodného manžela hlavnej ženskej hrdinky, pôvabnej a bystrej profilovačky FBI Liz (Megan Boone). Fanúšikovia tínedžerského seriálu 90210, spin-offu o čosi známejšieho Beverly Hills 90210, si ho však môžu pamätať i ako sexy angličtinára Ryana Matthewsa...

* Ani predstaviteľ seriálového Iggyho, sympaťák Tyler Labine, nie je žiadny neznámy. Možno si ho pamätáte zo sci-fi seriálu Invázia ako zanieteného blogera, ktorý zbožňuje konšpiračné teórie a je skalopevne presvedčený o tom, že práve on našiel nezvratný dôkaz o prísne tajných strategických operáciách vo svojom rodnom meste, do ktorých je určite zaangažovaná vláda i vojsko!

* Nie je to tak dávno, čo ste na obrazovkách televízie Dajto mali možnosť vidieť aj herca a producenta Jocka Simsa – ako poručíka a neskôr veliteľa Carltona Burka v seriáli Posledná loď. V ňom účinkoval vo všetkých 5 sériách, od prvej až po poslednú časť!