Chicago Med III.

18. 12 2022 04:30 | trinity
Chicago Med
Chicago Med Foto: NBCUniversal/TV Doma

Pri plnení ich poslania - zachraňovaní životov – musia všetky osobné starosti obetavých lekárov a sestier na pohotovosti ísť bokom!

(Chicago Med, Seriál z lekárskeho prostredia, USA, 17. november 2015 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Nick Gehlfuss, Torrey DeVitto, S. Epatha Merkerson, Oliver Platt, Yaya DaCosta, Brian Tee, Marlyne Barrett, Dominic Rains, Colin Donnell, Norma Kuhling, Rachel DiPillo


Pondelok až piatok o cca 17.35
Niektorí ľudia majú to šťastie, že urgentný príjem v tej či onej nemocnici nikdy neuvidia zvnútra. Iní v lepšom prípade len sprevádzajú niekoho s akútnym zdravotným problémom – alebo, v tom horšom, ho sami majú. No pre špeciálnu skupinku ľudí je toto miesto, kde sa horúčkovito snažia pomôcť všetkým, čo pomoc potrebujú a zachrániť každého, kto sa ešte zachrániť dá, akýmsi druhým domovom. Pre ľudí, pre ktorých je ich práca poslaním. Pre ľudí ako tím obetavých lekárov a sestier na pohotovosti v Chicago Med.

Hoci aj oni sú len ľudia a aj oni v súkromí dennodenne bojujú s vlastnými problémami, démonmi a zlyhaniami, v práci musia všetky ich osobné starosti ísť bokom. Pretože každé zaváhanie, každé rozptýlenie a každá pochybnosť by mohli mať fatálne následky. A pretože v ich práci skrátka naozaj nejde o fazuľky... Ale o život.


Kto je kto
Will Halstead (Nick Gehlfuss)

Chicago Med - Will
Foto: NBCUniversal
 
Kým iní rodičia by zo svojich detí radi mali právnikov či lekárov, jeho rozhodnutie stať sa lekárom sa doma s veľkým pochopením nestretlo. Práve naopak, jeho tvrdý otec Pat (Louis Herthum) bol pekelne naštvaný a sklamaný, pretože podľa neho sa praví chlapi nezahadzujú štúdiom, čo sú len zbytočne vyhodené peniaze, ale idú rovno do práce tie peniaze zarábať! A tak sa Will celé náročné štúdium i prvé roky praxe – najprv ako plastického chirurga v New Yorku, neskôr terénneho lekára v Sudáne a napokon lekára na pohotovosti v Chicago Med – mohol spoliehať len sám na seba... Jeho mama v tom čase vážne ochorela a zomrela, čo sa boľavo odrazilo na jeho vzťahu s mladším bratom Jayom (Jesse Lee Soffer), ktorý sa po pár vojenských misiách v Afganistane vrátil domov a stal policajtom v Chicagu. A práve preto, aby si k sebe s bratom konečne našli opäť cestu, sa svojho času do Chicaga vrátil aj Will. Jeho ľúbostný život nie je o nič menej komplikovaný ako rodinné väzby a len o chlp menej turbulentný ako jeho bežný pracovný stereotyp. Čo v preklade znamená asi toľko, že žiaden z jeho doterajších vzťahov nemal ani najmenšiu šancu, pretože jeho srdce už je dávno zadané... Patrí Natalie.

Natalie Manningová (Torrey DeVitto)
Chicago Med - Natalie
Foto: NBCUniversal
 
Osobný život skvelej a obetavej pediatričky, ktorá pre dobro svojich malých zverencov neváha prekročiť všetky hranice a riskovať kariéru i licenciu, je ako vystrihnutý z nejakého tragického ľúbostného príbehu. Hoci totiž mala to šťastie a stretla svoju spriaznenú dušu, vydala sa a otehotnela, jej manžel Jeff, vojenský kapitán, tragicky zahynul na misii v Afganistane - skôr, než sa ich vytúžený synček Owen vôbec stihol narodiť. S Willom ju spája dlhoročné priateľstvo, ktoré občas trochu – a občas poriadne - komplikuje fakt, že postupne prerastie do lásky, na ktorú však zjavne buď nie sú ešte pripravení, alebo im jednoducho nie je súdená...

Sharon Goodwinová (S. Epatha Merkerson)
Chicago Med - Sharon
Foto: NBCUniversal
 
Pred rokmi bola rázna a láskavá šéfka nemocnice hlavnou sestrou na pohotovosti, vďaka čomu nevidí za všetkým len čísla, štatistiky a peniaze, ale i ľudí a reálne problémy. A práve preto všetkých svojich podriadených, ktorých vníma ako rodinu, zo všetkých síl chráni ako mama kvočka. No keďže sa zároveň snaží i podľa možností stopercentne dodržiavať všetky platné predpisy a nariadenia, často vedie pekelne emocionálne diskusie s členmi svojho tímu, ktorí sú rozhodnutí pomôcť svojim pacientom za každú cenu, aj keby to nemalo byť tak celkom, ehm, legálne... Svoje súkromie si zvyčajne prísne stráži – obzvlášť po tom, čo jej dlhoročné manželstvo s Bertom (Gregory Alan Williams), otcom jej troch dávno dospelých detí, stroskotalo po viac ako troch dekádach.

Daniel Charles (Oliver Platt)
Chicago Med - Daniel
Foto: NBCUniversal
 
Hoci bol svojrázny šéf psychiatrie v Chicago Med ženatý viackrát, ako je štandard (a ako by sám chcel), jeho životnou láskou bola – a aj navždy ostane – jeho prvá exmanželka Caroline prezývaná CeCe (Paula Newsome), matka jeho krásnej, dnes už dospelej dcéry, skvelej epidemiologičky Robin (Mekia Cox). Ťažko povedať, či v dôsledku nekonečného ľudského utrpenia, s ktorým dennodenne prichádza do kontaktu, alebo pre vlastné boľavé problémy či nebodaj nejakú genetickú predispozíciu, no dlho trpel zničujúcimi depresiami, ktoré sa nerozumne - a vzhľadom na jeho renomé i prekvapivo neprofesionálne - snažil riešiť samoliečbou...

April Sextonová (Yaya DaCosta)
Chicago Med - April
Foto: NBCUniversal
 
Najväčším snom krásnej sestričky, ktorá, ak si to situácia vyžaduje, neváha poriadne hlasno oponovať i lekárom – a obzvlášť svojmu neskoršiemu priateľovi a snúbencovi Ethanovi -, vždy bolo stať sa mamou. V tomto smere však mal pre ňu osud, žiaľ, v talóne len smutnú sériu bolestných strát a trpkých sklamaní. No napriek tomu sa nevzdáva. Aspoň zatiaľ nie. Zatiaľ ešte nie... Mimochodom, osobitou kapitolou v jej pomyselnej veľkej knihe sklamaní je jej najmladší brat Noah (Roland Buck III.), ambiciózny mladý lekár, ktorý priťahuje problémy ako magnet. No napriek tomu, alebo možno práve preto, by preňho April urobila všetko. A nie, nie je to len prázdna fráza – ona totiž preňho skutočne obetovala vlastnú kariéru.

Ethan Choi (Brian Tee)
Chicago Med - Ethan
Foto: NBCUniversal
 
Niekdajší vojenský medik (dnes v zálohe) je nielen skvelý chirurg, ale tiež špecialista na infekčné choroby. Asi neprekvapí, že ako mnohí vojaci i on po pár drsných nasadeniach v zámorí trpí posttraumatickou stresovou chorobou. No to, že lekári sú najhorší pacienti, sa nehovorí len tak - pre nič, za nič... Možno práve vďaka tvrdému vojenskému drilu dokáže svoje pocity zvyčajne natoľko dokonale ovládať, že pôsobí, akoby ani žiadne nemal, ako robot. Možno aj preto má často (nielen) profesný problémy s Willom či Crockettom, ktorí sa v kritických chvíľach v práci i súkromí riadia citmi, kým on rozumom a pravidlami!

Maggie Lockwoodová (Marlyne Barrett)
Chicago Med - Maggie
Foto: NBCUniversal
 
Dlhé roky bola pre obetavú hlavnú sestru na pohotovosti práca všetkým, pre kolegov, pacientov a ich príbuzných by urobila prvé a posledné. Na jej osobný život a potreby pri tom všetkom akosi nikdy nezostával čas. Vlastne, jediný vážnejší vzťah mala len s šoférom sanitky Barrym (James Vincent Meredith), ktorý však z viacerých dôvodov nedopadol najlepšie. Paradoxne toho pravého, ktorého už ani nedúfala, že niekedy stretne – učiteľa Bena (Charles Malik Whitfield) -, spozná na tom najmenej pravdepodobnejšom mieste na svete... Na chemoterapii, kam oboch zavedie neúprosná diagnóza.

Crockett Marcel (Dominic Rains)
Chicago Med - Crockett
Foto: NBCUniversal
 
Talentovaný chirurg s darom od Boha, ktorý na pohotovosť nastúpil krátko po náhlom Connorovom odchode, sa nevzdáva ani vo chvíli, keď iní už dávno hodia „flintu do žita“. Hoci je zvyčajne veselý a ak práve nejde i život, nezáväzne vtipkuje so všetkými na sále, od kolegov si v súkromí cielene udržiava odstup a s nikým sa príliš nezbližuje. No, možno s výnimkou April, pre ktorú má už od ich zoznámenia tak trochu slabosť. A Natalie, ktorá pri spoločnej práci na komplikovanom a emotívne veľmi vypätom prípade odhalí jeho najboľavejšie tajomstvo...

Connor Rhodes (Colin Donnell)
Chicago Med - Connor
Foto: NBCUniversal
 
Hneď prvý deň ambiciózneho traumatológa na pohotovosti v Chicago Med bol ako vystrihnutý z drsného akčného filmu – vlak, v ktorom cestoval do práce, sa totiž vykoľajil a on priamo na mieste ošetroval zranených! Nuž a od toho pamätného dňa až do svojho posledného, nemenej šialeného „na palube“ sa z toho adrenalínového kolotoča, v ktorom s kolegami lekármi i zdravotnými sestrami horúčkovito bojovali o život každého jedného z pacientov ako o svoj vlastný v podstate nevymanil. Prácu si totiž nosil i domov – síce, samozrejme, nie doslovne, ale v srdci i hlave rozhodne. Čo sa, žiaľ, dosť bolestne podpísalo na jeho už i tak smutnom a nezávideniahodnom súkromí poznačenom samovraždou mamy, napätým vzťahom s manipulatívnym a krutým otcom (D.W. Moffett), boľavým odcudzením so sestrou (Christina Brucato) či smrťou najlepšieho priateľa. Ani v láske, žiaľ, veľa šťastia nemal, priťahovali ho totiž komplikované a problémové ženy – tak ako Danielova dcéra Robin či nezdravo ambiciózna kolegyňa Ava (Norma Kuhling)...


Čo možno neviete
* Seriál Chicago Med je druhým spin-offom úspešného seriálu z hasičského prostredia Chicago Fire - prvým bol o rok skôr policajný Chicago P.D., zatiaľ posledným (a jediným už ukončeným) právnický Chicago Justice. Postavy z jedného seriálu často hosťujú v inom, niektoré spájajú priateľské či dokonca rodinné väzby – napríklad hasič Randall (Christian Stolte) z Chicago Fire je najprv priateľ a neskôr manžel policajtky Trudy (Amy Morton) z Chicago P.D. a už spomínaný policajt Jay z toho istého seriálu zase brat lekára Willa z Chicago Med... A sestrička April z Chicago Med zase nejaký čas randila s fešným hasičom Kellym (Taylor Kinney), ktorý istý čas chodil aj s policajtkou Erin (Sophia Bush) z Chicago P.D.!

* Sympaťák Colin Donnell, ktorý v seriáli päť sezón stvárňoval brilantného chirurga Connora Rhodesa, je v skutočnom živote manželom hereckej kolegyne Patti Murin, ktorá v ňom tri sezóny hrala patologičku Ninu Shoreovú – expriateľku jeho kolegu a priateľa Willa Halsteada! Colina si ale môžete pamätať i zo seriálu Arrow, v ktorom s kratšími i dlhšími prestávkami odohral osem sezón ako Tommy Merlin, najlepší kamarát hlavného hrdinu Olivera/Arrowa (Stephen Amell).

* Herečka Torrey DeVitto, alias seriálová Nathalie, bola prvou manželkou (dnes už/zatiaľ) tretíkrát ženatého hereckého kolegu Paula Wesleyho, alias Stefana Salvatoreho z Upírskych denníkov. Mimochodom, v čase, keď boli svoji, Torrey v seriáli dve sezóny hosťovala – ako doktorka Meredith Fellová, lekárka v nemocnici v Mystic Falls a Alaricova (Matt Davis) priateľka. Torrey si ale môžete pamätať i z mysteriózneho seriálu Roztomilé mrchy, v ktorom hrala Melissu, staršiu sestru seriálovej Spencer (Troian Bellisario).

* Ak sa vám pôvabná rodáčka z Harlemu Yaya DaCosta, predstaviteľka seriálovej April, zdá povedomá, nemýlite sa- vidieť ste ju mohli v americkom remaku rovnomennej kolumbijskej telenovely Škaredá Betty – ako Wilhelmininu (Vanessa Williams) dcéru Nico po plastike!

* V epizódnej roličke – ako Natalieina svokra Helen – v seriáli v niekoľkých častiach hosťovala herečka Annie Potts, ktorú si fanúšikovia pred rokmi zamilovali v úlohe správne strelenej sekretárky Janine v kultovej duchárskej komédii Krotitelia duchov a jej pokračovaní.

* Ani Oliver Platt, ktorý si v seriáli s gráciou strihol psychiatra Daniela, nie je žiaden neznámy. Vidieť ste ho mohli napríklad v trileroch Nepovedz ani slovo a Hráči so smrťou, v romantických komédiách Traja do tanga a Láska a iné závislosti, či v katastrofickom filme 2012. No azda najnezabudnuteľnejší v jeho podaní je Porthos v hviezdne obsadených Troch mušketieroch u roku 1993 – po boku Charlieho Sheena ako Aramisa, Kiefera Sutherlanda ako Athosa, Chris O'Donnella ako D'Artagnana či Rebeccy De Mornay ako Milady.