Nočná služba I.

30. 05 2021 04:45 | trinity
Nočná služba
Nočná služba Foto: Columbia Pictures/TV Doma

Tie najťažšie bitky sa neodohrávajú na bojisku... Nik to nevie lepšie, ako tím ostrieľaných lekárov, ktorí noc čo noc bojujú o životy pacientov!

(The Night Shift, Seriál, USA, 27. máj 2014 – 31. august 2017, Stereo, HD)
Hrajú: Eoin Macken, Jill Flint, Brendan Fehr, JR Lemon, Robert Bailey Jr., Ken Leung, Scott Wolf, Luke Macfarlane, Jeananne Goossen, Freddy Rodríguez, Daniella Alonso


Pondelok až piatok o cca 18.45 (Od 18. júna.)
Aký je rozdiel medzi vojenskou misiou kdesi pánubohu za chrbtom a prácou na pohotovosti v nemocnici San Antonio Memorial? Boli by ste zrejme prekvapení, ale... Ak by ste sa spýtali niektorého z lekárov, ktorí jedno i druhé zažili na vlastnej koži a majú preto plné právo porovnávať - – TC-ho Callahana (Eoin Macken), Drewa Alistera (Brendan Fehr) či Tophera Ziu (Ken Leung) -, v podstate žiadny!

Tam i tu v prvej línii bojujú zo všetkých síl o životy iných. Tam i tu sa ťažko vyrovnávajú s nevyhnutnými boľavými stratami a vlastným zlyhaním. Tam i tu neexistuje iná možnosť, len zas a znova, bez ohľadu na okolnosti či osobné trápenia a problémy, snažiť sa zo všetkých síl o zázrak - oklamať Smrť, zachrániť tých, za ktorými už hladne naťahuje svoje pazúry a zachovať si aspoň akú-takú príčetnosť, aby sami dokázali pokračovať v zdanlivo nekonečnom kolotoči, ktorí človeka skôr či neskôr tak či tak zomelie.

Lenže vzdať sa neprichádza do úvahy. Správne, ani tam... Ani tu.


Kto je kto
Thomas Charles „TC“ Callahan (Eoin Macken)

Nočná služba - TC
Foto: Columbia Pictures
 
Než sa stal rezidentom na traumatológii v nemocnici San Antonio Memorial, odkrútil si tri pekelne drsné misie v Afganistane. Práve tam, počas služby vlasti, spoznal Tophera a stali sa z nich priatelia na život a na smrť. A práve tam v boji stratil milovaného brata Thada, z ktorého tragickej straty sa nikdy celkom nespamätal a neprestal si ju klásť za vinu... Z vojny sa vrátil zlomený, doráňaný – viac na duši ako na tele – a problémovejší ako kedykoľvek predtým. Bol ako chodiaca časovaná bomba, ktorá hrozila každú chvíľu vybuchnúť – trpel posttraumatickou poruchou, neustále lietal v problémoch kvôli pochybným bitkám v ešte pochybnejších putikách, nadmieru holdoval chľastu a hazardu, ktorými sa márne snažil prehlušiť svojich vnútorných démonov... Aj keď nikdy nezostal dlho sám a niekedy dlhšie, inokedy kratšie randil s tou či onou kráskou, ktorú mu privial osud do cesty, jeho srdce vždy patrilo – a bude patriť až do dňa, keď naposledy vydýchne – len jednej jedinej. Tej, čo mu ,v najťažších chvíľach jeho života, keď si siahol až na samé dno, pomohla vrátiť sa do normálneho života... Jeho spriaznenej duši a životnej láske Jordan. No, ako to už v prípade veľkých lások býva, je to komplikované... A komplikovaný je aj TC-ho vzťah s kolegom Scottom Clemensom (Scott Wolf), Jordaniným ex, ktorýsa ešte viac zamotá, keď Scott začne raniť s jeho problémovou švagrinou Annie (Sarah Jane Morris), vdovou po jeho milovanom bratovi!

Jordan Elizabeth Alexanderová (Jill Flint)
Nočná služba - Jordan
Foto: Columbia Pictures
 
Atraktívnu a bystrú lekárku, svojho času šéfku nočnej zmeny na oddelení pohotovosti v nemocnici San Antonio Memorial, spája s TC-m spoločná minulosť – a možno, ak to jeden z nich (alebo aj obaja) nejako výrazne nepokašle, aj budúcnosť. Pretože bez ohľadu na to, či práve sú alebo nie sú spolu, alebo či randia s niekým iným – Jordan napríklad so svojím bývalým Scottom alebo sympaťákom Samom (Michael Cassidy) -, stále k sebe niečo cítia. Niečo výnimočné, niečo osudové. Niečo, čo prichádza raz za život – ak vôbec máte to šťastie... Zoznámili sa ešte na škole, dávno predtým, než TC odišiel do vojny, odkiaľ sa vrátil ako iný muž. A len Jordan a Topherovi vďačí za to, že sa dokázal opäť nájsť a stal sa mužom, ktorým je dnes. Jordanino rozhodnutie stať sa lekárkou a pomáhať zachraňovať životy zrejme najvýraznejšie, a zároveň najbolestnejšie, ovplyvnila smrť jej otca, ktorý nariek vážnej diagnóze tvrdohlavo odmietal liečbu a veril, že ho vyliečia modlitby...

Andrew „Drew“ Alister (Brendan Fehr)
Nočná služba - Drew
Foto: Columbia Pictures
 
Príťažlivý lekár veľmi ťažko nesie, že jeho najbližšia rodina - mama a predovšetkým otec -, ho zavrhli a prerušili s ním všetky kontakty, keď zistili, že je gay. Ktovie, zrejme tak trochu aj preto túto skutočnosť spočiatku úzkostlivo tajil aj pred blízkymi priateľmi a kolegami v nemocnici. Medzi prvými to zistili TC a Krista (Jeananne Goossen), no Drewovo tajomstvo bolo u nich v bezpečí. No potom do nemocnice San Antonio Memorial priviezli ťažko zraneného vojenského dôstojníka Ricka Lincolna (Luke Macfarlane), Drewovho niekdajšieho najlepšieho kamaráta, bývalého spolubojovníka a... Jeho životnú lásku. Vďaka nemu sa Drew konečne prestane skrývať pred svetom i sám pred sebou a spozná tak slobodu a šťastie, aké si nedokázal predstaviť ani v tých najodvážnejších snoch. A, verte tomu alebo nie, dokonca zakúsi i radosti a strasti rodičovstva!

Christopher „Topher“ Zia (Ken Leung)
Nočná služba - Topher
Foto: Columbia Pictures
 
Než zakotvil v nemocnici San Antonio Memorial, odkrútil si pár misií v Afganistane spolu s TC-m a jeho bratom Thadom. Aj keď patril k najobetavejším a najsvedomitejším lekárom na pohotovosti, ktorý pre blaho svojich pacientov opakovane riskoval i vlastnú kariéru, na rozdiel od jeho kolegov preňho práca nikdy neznamenala úplne všetko – tým mu bola rodina. A tak nečudo, že k manželke a dcére, ktoré nadovšetko miloval, neskôr, za mimoriadne dramatických okolností, pribudli i dvojčiatka.


Čo možno neviete
* Ak sa vám šarmantný rodený Dublinčan Eoin Macken zdá povedomý... Možno ste ho videli po boku krásnej Milly Jovovich v hororovom sci-fi Resident Evil: Posledná kapitola z roku 2016. Spolu s kubánskym krásavcom Williamom Levym totiž bez debaty patrili k najpríťažlivejším mužským hercom v poradí už x-tého pokračovania pôvodného blockbusteru z roku 2002.

* Pamätať si však môžete aj predstaviteľa seriálového Drewa, sympaťáka Brendana Fehra. Len máloktorá fanúšička romantických vianočných filmov ešte nevidela klasiku Vianočný bozk, v ktorej si s evidentným potešením strihol hlavného mužského hrdinu!

* Aj krásnu Newyorčanku Jill Flint ste už mali možnosť párkrát vidieť v seriáloch z markizáckeho portfólia – napríklad ako Bex v Gossip Girl, Melissu v Sestričke Jackie či Jill v Bolestiach slávnych.

* Nuž a ani Ken Leung nie je žiadnym seriálovým nováčikom, za sebou má pár výrazných postavičiek v kultových seriáloch – hral napríklad Milesa v Nezvestných, Leona v Lovcovi zločincov či Michaela v Čiernom zozname.

Komentáre (0)