Láska, moc a intrigy

22. 03 2020 04:45 | trinity
Láska, moc a intrigy
Láska, moc a intrigy Foto: Columbia Pictures/TV Doma

Temné dni, jasné noci... V päťhviezdičkovom hoteli sa nájde miesto pre zakázanú vášeň, aj intrigy. Pre rodinné drámy, aj osudovú lásku!

(The Halcyon, Romantický seriál, VB, 47', 2. január – 20. február 2017, Stereo, HD)
Hrajú: Olivia Williams, Steven Mackintosh, Annabelle Apsion, Mark Benton, Jamie Blackley, Edward Bluemel, Alex Boxall, Michael Carter, Lauren Coe, Hermione Corfield, Sope Dirisu, Kevin Eldon, Alex Jennings, Gordon Kennedy, Akshay Kumar, Ewan Mitchell, Matt Ryan, Kara Tointon, Charity Wakefield, Liz White


Cez Veľkú noc okolo obeda (Od 10. apríla.)
Hoci vonku už hodnú chvíľu znejú sirény varujúce obyvateľstvo Londýna pred náletmi, nik v luxusnom päťhviezdičkovom hoteli Halcyon situovanom priamo v jeho srdci si tým nenechá pokaziť pompéznu oslavu jeho päťdesiatych narodenín. Teda, kým nedôjde k výbuchu... Príbehy väčšiny prítomných sa začali osudovo prepletať pred siedmimi mesiacmi, v jeden smutne upršaný deň, keď lord Laurence Hamilton (Alex Jenning), majiteľ hotela a vplyvný politik, na dôležitú tajnú schôdzku v priestoroch hotela zadným vchodom prepačoval svoju ambicióznu milenku Charity Lambertovú (Charity Wakefield), ktorá sa ani netají sympatiami k nacizmu – a k Hitlerovi obzvlášť!

To, že ho vtedy s tou blonďavou potvorou in flagranti neprichytila jeho manželka, lady Priscilla (Olivia Williams), ktorá nečakane pricestovala o rovný deň skôr, ako pôvodne mala, bolo zásluhou jediného muža... Hotelového manažéra Richarda Garlanda (Steven Mackintosh). Muža, ktorým nekonečne pohŕda a ktorý, aj keď si nemôže dovoliť dať to najavo, pohŕda ňou. Muža, ktorého tajomstvom úspechu je vedieť o všetkom, a zároveň nič nevidieť a nič nepočuť. A ešte niečo. Byť neustále všadeprítomný, a pritom viac-menej úplne neviditeľný - rovnako ako všetci jeho podriadení...


Kto je kto
lady Priscilla Hamiltonová (Olivia Williams)

Láska, moc a intrigy - Priscilla
Foto: Columbia Pictures
 
Veľmi bystrá šľachtičná - a len slepý by nevidel, že kedysi bola i veľmi, veľmi krásna. Zakladá si na svojom postavení, ale i na postavení ľudí, s ktorými prichádza do kontaktu – rozdelenie spoločnosti do tried má podľa nej opodstatnenie a nikto a nič ju nemôže prinútiť baviť sa s ľuďmi, ktorí sú „pod jej úroveň“ (a už vôbec nie akceptovať ich). A rovnaký názor má v podstate na akúkoľvek odlišnosť - na ľudí inej farby pleti či orientácie... Je neprehliadnuteľne zatrpknutá, no ani sa niet čo čudovať. Nekonečne ju totiž ponižuje, že jej manžel si nedokáže ustrážiť rázporok a že pred ním nie je v bezpečí žiadna sukňa v okruhu sto kilometrov (teda, okrem tej jej) - a ešte viac, že o tom zjavne vie kompletne celé osadenstvo ich hotela, hoci pred ňou taktne mlčí. Nečudo, že lady Hamiltonová všetky svoje nádeje a city upína na svojich dvoch už dospelých synov – bojového pilota Kráľovských vzdušných síl a dediča titulu i rodinného majetku Freddieho (Jamie Blackley) a jeho mladšie dvojča, učiteľa a neskôr analytika ministerstva vojny Tobyho (Edward Bluemel).

Richard Garland (Steven Mackintosh)
Láska, moc a intrigy - Richard
Foto: Columbia Pictures
 
Mnoho ľudí sa nechá oklamať jeho nenápadným zovňajškom a nadobudne mylný dojem, že je buď úplne neškodný, alebo úplne nemožný. No nič z toho nie je pravda. V jeho prípade naozaj platí, že neradno súdiť knihu podľa obalu. Je veľmi inteligentný, má pevné zásady a je lojálny nielen k svojim zamestnávateľom, ale i k podriadeným. Aj keď, ak máme byť naozaj úprimní, nie úplne bez výhrad. Napokon, ani on nie je žiadny svätec a nestojí deň i noc na nejakom piedestáli. To rozhodne nie. Naopak, v prípade potreby je pripravený si bez váhania zašpiniť ruky pre dobro tých, na ktorých mu záleží - i svoje vlastné. A, samozrejme, aj on má svoje slabiny a tajomstvá, rovnako ako hostia hotela, ktorý tak miluje... Slabinou, o ktorej každý vie a ktorú ani pred nikým neskrýva, je jeho dospelá dcéra Emma (Hermione Corfield), najskôr hotelová recepčná a neskôr otcova asistentka. Slabinou, o ktorej vie len pár zasvätených, je jeho občasný hazard. A potom je tu ešte čosi, čo pred všetkými úzkostlivo skrýva... Svoju minulosť.


Čo možno neviete
* Temer dvojmetrového sympaťáka Nicka Brimblea, ktorý si v seriáli strihol vrátnika Skinnera, si určite pamätáte ako Malého Johna z nezabudnuteľnej klasiky Robin Hood, kráľ zbojníkov s Kevinom Costnerom ako Robinom, Mary Elizabeth Mastrantonio ako lady Marian, Morganom Freemanom ako Azeemom, Alanom Rickmanom ako šerifom z Nottinghamu a Christianom Slaterom ako Willom Scarlettom. Fanúšikom seriálov z osemdesiatych rokov sa však nezmazateľne vryl do pamäti aj vďaka kultovkám ako koprodukčný William Tell, v ktorom hral Horsta, či Dempsey a Makepeaceová, v ktorom stvárnil Dempseyho arcinepriateľa Keitha Lymona.

* V malej roličke sa v seriáli objaví i džez-popový spevák, skladateľ a rozhlasový moderátor Jamie Cullum. Tipujete správne, ak predpokladáte, že si zahrá... Speváka! :-)

* V mnohých ohľadoch kľúčovú postavu, amerického rozhlasového korešpondenta Joea O'Haru v seriáli stvárnil šarmantný Matt Ryan, ktorý vo fantasy seriáli Constantine stvárnil hlavného hrdinu. Možno si ho ale pamätáte aj ako Richarda Pacea, tajomníka kráľa Henricha VIII. v historickom seriáli Tudorovci: Sex, moc a intrigy...

* Ak sa vám predstaviteľ židovského pomocníka v kuchyni Maxa, nemecký herec Nico Rogner, zdá povedomý, nemýlite sa – poznáte ho z obrazoviek televízie Doma, z romantického filmu Inga Lindströmová: Úžasná Elin. Stvárnil v ňom skladateľa Jörna, ktorý sa zahľadí do príťažlivej hlavnej hrdinky!

Komentáre ( 0)