FBI: Prípady Sue Thomasovej

07. 04 2019 06:00 | trinity
FBI: Prípady Sue Thomasovej
FBI: Prípady Sue Thomasovej Foto: Columbia Pictures

Výnimočná agentka Sue a jej asistenčný pes Levi sú najnovšou posilou špeciálneho tímu FBI – a absolútnou jednotkou v odhaľovaní zločinu!

(Sue Thomas: F.B.Eye, Kriminálny seriál na motívy skutočného príbehu, Kan./USA, 60´, 13. október 2002 – 22. máj 2005, Stereo)
Hrajú: Deanne Bray, Yannick Bisson, Rick Peters, Marc Gomes, Enuka Okuma, Ted Atherton, Tara Samuel, pes Jesse


Sobota a nedeľa o cca 11.25
Niektorí ľudia majú v živote šťastie a nikdy na vlastnej koži nezažijú aké to je, bojovať dennodenne s nezmyselnými predsudkami. Nuž, pôvabná Sue Thomasová (Deanne Bray), ktorá len nedávno úspešne spromovala a práve sa chystá nastúpiť do prvej skutočnej práce, k nim rozhodne nepatrí. Ona totiž predsudkom, netolerantnosti, škatuľkovaniu, podceňovaniu a často až neuveriteľnej ľudskej hlúposti čelí v podstate odo dňa, čo sa narodila. Pretože je iná... Pretože je hluchá.

Lenže je tiež veľmi bystrá a cieľavedomá, zdravo tvrdohlavá, láskavá a empatická - a napriek tomu, čo mnohí počujúci považujú za jej hendikep, sa naučila rozprávať (ba dokonca i spievať)! Okrem toho tiež ovláda znakovú reč a vlastní naozaj výnimočného asistenčného psa Leviho, ktorý je v prípade potreby nielen jej ušami, ale i ochrancom na nezaplatenie! Nečudo, že na oddelení analýzy odtlačkov prstov, kam ju pridelil nejaký ignorant z personálneho, ktorý si zjavne nedokázal predstaviť, akým prínosom pre tajnú službu by mohla byť nepočujúca žena, sa dlho nehreje. Našťastie si totiž jej výnimočnosť a potenciál uvedomí ostrieľaný agent FBI Jack Hudson (Yannick Bisson) a ponúkne jej prácu vo svojom tíme. Nuž, lepšie rozhodnutie ani nemohol urobiť!


Kto je kto
špeciálna investigatívna analytička Sue Thomasová (Deanne Bray)

FBI: Prípady Sue Thomasovej - Sue
Foto: Columbia Pictures
 
Šarmantná, hrdá a nezávislá mladá žena, ktorá svoj hendikep – je nepočujúca – dokázala neuveriteľným spôsobom povýšiť na jednu zo svojich najväčších devíz! Vďaka tomu, že dokonale ovláda klasickú angličtinu i americkú znakovú reč, dokáže odčítať z pier, ale tiež hrá na piano a spieva, mnohí ľudia, ktorí sa s ňou pustia do reči a nevedia, s kým majú tú česť, si ani nevšimnú jej inakosť. Vďaka rodičom, ktorí ju odmalička učili dokonale splynúť s oboma diametrálne odlišnými svetmi – svetom počujúcich i nepočujúcich – zo Sue vyrástla sebavedomá žena, ktorá sa nezľakne žiadnej výzvy. Aj preto sa bez váhania vzdá obrovskej výhody, ktorou nepochybne je rodné Ohio, ktoré dokonale pozná, prijme prácu u FBI, o ktorej snívala, a odsťahuje sa spolu so svojím asistenčným psom Levim do Washingtonu, D.C. Tam ju však čaká poriadne sklamanie, keď zistí, že jej úlohou má byť analýza odtlačkov prstov v kancelárii, a nie práca v teréne. Nečudo, že ju to poriadne naštve a rozhodne sa to pekne od pľúc vytmaviť kompetentným – netušiac, že muž, s ktorým hovorí, nie je z personálneho, ale špeciálny agent Jack Hudson, na ktorého urobí taký dojem, že sa ju a jej schopnosti rozhodne nenápadne otestovať... Asi netreba extra zdôrazňovať, že krátko nato sa Sue stane novou posilou Jackovho skvelo zohratého tímu!

špeciálny agent Jack Hudson (Yannick Bisson)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Jack
Foto: Columbia Pictures
 
To, že sympatický vodca tímu skúsených špeciálnych agentov mal pred svojou kariérou u FBI celkom slušne rozbehnutú kariéru právnika nie je žiadnym tajomstvom. To, že isté obdobie, ktoré by najradšej vymazal zo svojich spomienok a o ktorom temer nikdy nehovorí, pracoval ako ostreľovač, nevie skoro nikto... Keďže nikto v tíme nie je slepý, všetci vidia, ako to medzi ním a Sue od ich prvého stretnutia osudovo iskrí, no oni dvaja sú skrátka zo starej školy – rozhodnutí za žiadnych okolností neporušiť interné smernice tajných služieb, ktoré vzťahom medzi agentmi, ehm, ako to len povedať trochu zaobalene... Nuž, povedzme, že nie sú práve naklonené. No každému je jasné, že ak by sa okolnosti zmenili, ak by jeden z nich alebo obaja odišli od FBI... Bol by z nich v súkromí naozaj ukážkový pár.

špeciálny agent Bobby Manning (Rick Peters)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Bobby
Foto: Columbia Pictures
 
Príťažlivý Austrálčan s naozaj svojráznym zmyslom pre humor je Jackov najlepší kamarát. Aj preto Jack vie o Bobbyho temnom kostlivcovi pochovanom kdesi veľmi hlboko v pomyselnej skrini – o jeho niekdajšej závislosti od hazardných hier, kvôli čomu aj po rokoch úspešného odvykania ešte stále pravidelne navštevuje sedenia Anonymných gamblerov. Toto nie veľmi šťastné obdobie jeho života, žiaľ, stále predstavuje hrozivý Damoklov meč visiaci nemilosrdne nad jeho hlavou, pretože ak pravda jedného dňa vyjde najavo... S temer stopercentnou istotou to bude znamenať Bobbyho koniec v službách FBI! Čo sa týka jeho súkromného života, dlho vyzerá vcelku nádejne jeho vzťah s atraktívnou novinárkou Darcy (Polly Shannon). Ona však napokon pred životom s ním uprednostní kariérne mimoriadne zaujímavú ponuku v Los Angeles – a on si krátko nato uvedomí, že v jeho srdci má už dlhší čas miesto iná, dôverne známa žena...

špeciálny agent Dimitrius Gans (Marc Gomes)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Dimitrius
Foto: Columbia Pictures
 
Z Jackovho tímu je najstarší a najskúsenejší, takže ho ostatní členovia berú tak trochu ako staršieho brata a... Tak trochu ako otca. Ako jediný z tímu je tiež ženatý do sympaťáčkou Donnou (Janet Bailey), s ktorou sú hrdými rodičmi dvoch detí, dcérky Tanye a synčeka Davyho. Spolu s Jackom a Bobbym sú ako traja mušketieri – skrátka profesionálne i ľudsky dokonale zohraté trio!

špeciálny agent Myles Leland III (Ted Atherton)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Myles
Foto: Columbia Pictures
 
Na prvý pohľad (a, žiaľ, i mnohé ďalšie) je to suchár na pohľadanie, ktorý má o sebe a svojich domnelých schopnostiach prehnane vysokú mienku. Už len preto, že má vyštudovaný Harvard, sa považuje za čosi viac, ako zvyšok tímu, čo nezabudne dať najavo temer pri každej príležitosti... Je šarmantný asi ako papuča, nemá v podstate žiadny zmysel pre humor – a práve preto je zvyčajne vďačným terčom žartíkov a fórikov svojich kolegov. So Sue nevykročia práve najšťastnejšie, pretože jej tak trochu paranoidný Myles absolútne nedôveruje. Preto robí všetko, čo je v jeho silách, aby ju z tímu vyštval, čo sa však rýchlo obráti proti nemu – a paradoxne nebyť Sue, z tímu by určite vyletel sám! Vďaka tomu sa ich napätý vzťah neuveriteľne zlepší, no iné, ehm, napäté zostanú... Napríklad ten s jeho rodičmi, ktorí mu nevedia ani na meno prísť, či s jeho expriateľkou Lucy...

špeciálna agentka Tara Williamsová (Tara Samuel)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Tara
Foto: Columbia Pictures
 
Každý úspešný tím agentov má svojho počítačového experta, a ten Jackov tiež nie je výnimkou. V ňom je ním nenápadne, placho a občas i trochu strelene pôsobiaca Tara! Možno by ste to pri pohľade na ňu hneď netipovali, no u chlapov má úspech, aký jej iné môžu len závidieť! Randila napríklad so svojráznym steganografom, ktorý pracoval pre NSA, s fešným hollywoodskym búrlivákom... Až si zrazu s kolegom Bobbym uvedomili, že to medzi nimi už celú večnosť celkom sľubne iskrí a že sú zjavne oveľa viac, než len kolegovia a priatelia!

Lucy Dotsonová (Enuka Okuma)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Lucy
Foto: Columbia Pictures
 
Sueina spolubývajúca a najlepšia kamarátka – a rozhodne nielen preto, že je talentovanou študentkou americkej znakovej reči. Pre tím je neoceniteľná z mnohých dôvodov, je totiž presne tým potrebným tmelom, alebo, ak chcete, lepidlom, ktorý ho svojou výnimočnou osobnosťou a citlivým prístupom drží pokope za každých okolností. Už je to dávnejšie, čo si neuvážene začala s jedným z kolegov, čo je nielen proti firemným zásadám, ale tiež vždy dosť veľké riziko. Už to stokrát oľutovala, pretože to dopadlo naozaj katastrofálne.... A odvtedy medzi ňou a Mylesom - lebo, verte tomu alebo nie, práve o ňom je reč – panuje vcelku pochopiteľná mrazivá atmosféra.

pes Levi (pes Jesse)
FBI: Prípady Sue Thomasovej - Levi
Foto: Columbia Pictures
 
Rozkošný zlatý retriever je Suein asistenčný pes, ktorý jej už pomohol vyriešiť celkom slušnú kôpku prípadov. Je veľmi bystrý a hravý, a tak nečudo, že si ho skôr či neskôr obľúbia úplne všetci členovia tímu – dokonca aj tí, ktorí spočiatku neboli dvakrát nadšení predstavou, že ich novým kolegom je pes. Svoju úlohu pomáhať a chrániť berie veľmi vážne a zodpovedne, pre milovanú Sue by bez váhania aj položil život. Dokonca už za ňu chytil i guľku...


Čo možno neviete
* Seriál je inšpirovaný skutočným príbehom špeciálnej agentky Sue Thomas. Tá bola v čase nakrúcania nielen jedným z mimoriadne cenných seriálových konzultantov, ale v dvoch jeho epizódach si i strihla malú, no zaujímavú roličku – hluchonemej herečky Deanne!

* V niekoľkých epizódach sa v seriáli mihla i pôvabná herečka Chantal Craig, ktorá je v skutočnom živote už od roku 1990 vydatá za fešáka Yannicka Bissona, alias seriálového Jacka. Sú hrdými rodičmi troch talentovaných dcér – Brianny, Dominique a Mikaely.

* Šarmantný hluchonemý herec Troy Kotsur, ktorý sa v seriáli párkrát objaví v úlohe problémového Troya, je v skutočnom živote od roku 2001 manželom pôvabnej predstaviteľky hlavnej hrdinky, čiastočne hluchej herečky Deanne Bray. Spolu majú dcérku Kyru Monique, ktorá sa narodila v septembri 2005.

Komentáre ( 0)