Dobrý doktor V.

12. 12 2022 05:00 | trinity
Dobrý doktor
Dobrý doktor Foto: Columbia Pictures/TV Doma

Shaun nie je ako ostatní... Ale jeho hendikep ho robí výnimočným!

(The Good Doctor, Seriál, USA, 41', 25. september 2017 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Freddie Highmore, Hill Harper, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Richard Schiff, Tamlyn Tomita, Will Yun Lee, Beau Garrett, Fiona Gubelmann Chukuma Modu,


Pondelok až piatok o cca 17.55
Nech už sa na to pozeráte z ktoréhokoľvek uhla... To, že sa talentovaný mladý chirurg Shaun Murphy (Freddie Highmore) stal chirurgom a získal miesto v nemocnici U svätého Bonaventuru v San José, je malý zázrak. V dokonalom svete by sa oňho nepochybne trhali všetky renomované kliniky doma i v zahraničí, pretože lepšieho diagnostika a zručnejšieho chirurga, ktorý nezriedka nachádza možné riešenie,a lebo aspoň sľubnú šancu i v zdanlivo úplne beznádejných prípadoch, nenájdete široko ďaleko. Lenže... Náš svet má, žiaľ, k dokonalosti asi tak blízko ako vojenská baganča k Popoluškinej sklenej črievičke. A preto je príležitosť, ktorú Shaun dostal, takou vzácnosťou. Jeho mimoriadne nadanie má totiž háčik - je autista.

To, že neskončil v úplnej izolácii v nejakej špecializovanej inštitúcii, dostal šancu zaradiť sa do normálneho života a robiť, v čom je naozaj dobrý a pomáhať ľuďom, je do veľkej miery zásluhou muža, ktorý Shaunovu výnimočnosť rozpoznal už v detstve, keď sa ich životné cesty po prvý raz osudovo preťali - doktora Aarona Glassmana (Richard Schiff). Ten sa počas uplynulých rokov stal jeho ochrancom, mentorom, a tak trochu i otcom. A keď sa na klinike, ktorej v tom čase šéfoval, uvoľnilo miesto rezidenta na chirurgii, bojoval ako lev, aby to kompetentní napriek predsudkom a nie celkom bezdôvodným obavám so Shaunom riskli.

Spočiatku sa zdalo, že Aaron nemá najmenšiu šancu vedenie kliniky presvedčiť, že Shaun môže byť a aj bude obrovským prínosom pre nemocnicu a jej pacientov, no, ako to v živote často chodí, dopomohla náhoda. V deň, keď sa rozhodovalo o Shaunovom osude, bol totiž práve v správnom čase na správnom mieste a zachránil vskutku neuveriteľným spôsobom život vážne zraneného malého chlapca. A odoprieť šancu človeku, ktorého médiá práve nadšene oslavujú ako hrdinu, by predsa bolo krátkozraké a vzhľadom na možnú pozitívnu publicitu i kontraproduktívne!


Kto je kto
Dr. Shaun Murphy (Freddie Highmore)

Dobrý doktor - Shaun
Foto: Columbia Pictures
 
Trpí zriedkavou kombináciou dvoch vážnych diagnóz - Savatovho syndrómu (známeho tiež ako syndróm učencov), vďaka ktorému je vskutku výnimočným diagnostikom a chirurgom, a autizmu, ktorý z neho robí v mnohých ohľadoch outsidera. Keď bol malý, pre svoju inakosť si prežil peklo. A to, žiaľ, nielen v škole, kde ho väčšina detí šikanovala, ale i doma, kde ho psychicky i fyzicky týral jeho vlastný otec. Jeho jediným šťastím bolo, že si jeho výnimočné nadanie všimol jeden veľmi vnímavý a ľudský lekár. Ten istý muž, ktorý ako lev bojoval za to, aby mu nemocnica U svätého Bonaventuru v San José dala napriek všetkým predsudkom šancu... Dr. Aaron Glassman. Ako mnohí autisti aj Shaun má svoje malé rituály, ktoré nikdy nemení. Napríklad si každý deň dáva na raňajky biely jogurt a zelené jablko. Teda, každý deň s výnimkou pondelka, kedy sa stretáva s Aaronom a raňajkuje zásadne palacinky s čokoládovými čipsami a pohár mlieka. Má rád mačky, no od tragickej smrti jeho jedinej spriaznenej duše, mladšieho brata Stevea (Dylan Kingwell), sa zdráha nadväzovať hlbšie vzťahy s ľuďmi. Neznáša kyslé uhorky, kávu, otázky a akýkoľvek fyzický kontakt – s výnimkou tých, ktoré sám iniciuje. Nuž a prirovnávať flirtovanie k všiam tak roztomilo ako on naozaj nedokáže hocikto!

Dr. Neil Melendez (Nicholas Gonzalez)
Dobrý doktor - Neil
Foto: Columbia Pictures
 
Tento fešák je, ako mnohí brilantní chirurgovia, neznesiteľne arogantný, presvedčený o svojej neomylnosti a považuje sa za neohrozeného boha v bielom. No je to tiež skvelý diagnostik - a keďže nie je hlupák, ako jeden z prvých v nemocnici U svätého Bonaventuru si uvedomil výnimočnosť mladého muža pôsobiaceho ako stratený chlapec, keď ho zažil v akcii. No keďže uvedomiť si niečo a konať v rovnakom duchu sú dve rozdielne veci, kým sa k Shaunovi začne správať ako k jeho „normálnym“ kolegom, ešte zrejme pretečie veľa vody. To, že mu vedenie nemocnice vôbec ponúklo miesto, totiž považuje za kolosálnu chybu, čím sa vôbec netají. Je perfekcionista - a presne to isté očakáva aj od svojich zverencov. No hoci často pôsobí rezervovane a prísne, ba až nepriateľsky, z času na čas sa predsa len prejaví i jeho druhá, oveľa sympatickejšia stránka. Neil totiž vie byť, ak si to situácia vyžaduje, veľmi empatický a láskavý k svojim pacientom a ich blízkym. A, čo by tipoval skutočne málokto, má úžasný zmysel pre humor! O jeho súkromí sa toho v nemocnici veľa nevie. Možno len to, že má sestru s ťažkým postihnutím a že dlho chodil s atraktívnou nemocničnou právničkou Jessicou Prestonovou (Beau Garrett). Prečo sa rozišli nevedno, no jedným z dôvodov bol zrejme rozdielny názor na to, či mať alebo nemať deti – a aj na mnoho ďalších podstatných vecí, vrátane práce.

Dr. Claire Browneová (Antonia Thomas)
Dobrý doktor - Claire
Foto: Columbia Pictures
 
Veľmi bystrá a nadaná rezidentka v nemocnici U svätého Bonaventuru, ktorej rodená empatia a láskavosť umožňujú efektívne komunikovať s pacientmi i kolegami – a obzvlášť so Shaunom, s ktorým má už od prvého dňa výnimočný vzťah a úprimne verí, že bude úspešný. Veľmi sa snaží nájsť vhodný spôsob, ako s ním vychádzať a bližšie ho spoznať. Navzdory jej láskavej a starostlivej povahe Claire v súkromí udržiava výlučne vzťahy, v ktorých si nikoho nepúšťa bližšie k telu. Do tejto kategórie svojho času spadal i jej neperspektívny a čisto sexuálny vzťah s ambicióznym kolegom Dr. Jaredom Kaluom (Chukuma Modu). Na Claireinej vzťahovej rezervovanosti má iste leví podiel jej drogovo závislá matka, ktorá ju v detstve trestuhodne zanedbávala a brutálne týrala psychicky aj fyzicky. No Claire sa nikdy, ani v tých najhorších chvíľach svojho života, nepoddala sebaľútosti a je rozhodnutá dokázať všetkým neveriacim Tomášom, že minulosť človeka neurčuje, kým sa stane v budúcnosti! Má veľkú slabosť pre svojho priameho nadriadeného Neila, no uvedomí si to až vo chvíli, keď ju na to upozorní Shaun – po tom, čo ho naučí, ako podľa pár drobností odhaliť, že s vami niekto flirtuje!

Dr. Marcus Andrews (Hill Harper)
Dobrý doktor - Marcus
Foto: Columbia Pictures
 
Ctižiadostivý a priebojný primár chirurgie v nemocnici U svätého Bonaventuru pravidelne spochybňuje spôsob, akým Dr. Glassman vedie kliniku. Zdá sa mu totiž príliš neefektívny, v mnohých ohľadoch zastaraný - a vôbec nepochybuje o tom, že on sám by bol v jeho funkcii oveľa lepšou voľbou. Nečudo, že v podstate zakaždým, keď Aaron niečo navrhne, je dôrazne proti. A výnimkou, samozrejme, nebol ani jeho návrh zamestnať Shauna. Na druhej strane ale určite treba vyzdvihnúť, že aj keď na rozdiel od väčšiny svojich kolegov má i funkčný súkromný život mimo brán nemocnice, temer všetok svoj čas a energiu venuje práci, ktorá je preňho aj po rokoch praxe stále veľkou výzvou a poslaním. Ako každý chirurg, aj on má o čosi väčšie ego ako je zdravé a na svojich spolupracovníkov a podriadených má vysoké nároky. Rovnako kritický je však i sám na seba. Nečudo, že je večne vystresovaný a vyčerpaný, kvôli čomu sa často zdá, akoby vôbec nemal zmysel pre humor... Navzdory jeho často konfrontačnému tónu nielen v konverzácii s Aaronom, ale i s podriadenými a manželkou, s ktorou sa už dlhšie neúspešne snažia o dieťa, sem-tam svetu ukáže i svoju druhú, láskavú a starostlivú tvár, vďaka ktorej sa mu všetky vzťahy, nech už sú akokoľvek napäté, darí udržiavať. Spočiatku nebol veľmi nadšený, že sa Shaun navzdory jeho dôrazným protestom predsa len stal súčasťou tímu, no postupne ho spoznal ako lekára i človeka a názor zmenil. A nielen to, dokonca náležite usmernil Neila, že jeho pretrvávajúca nedôvera v Shauna je absolútne neopodstatnená - a v konečnom dôsledku škodí najmä jemu samému!

Dr. Aaron Glassman (Richard Schiff)
Dobrý doktor - Aaron
Foto: Columbia Pictures
 
Šéf nemocnice U svätého Bonaventuru v San José je oveľa viac, než len Shaunovým mentorom. Pozná ho už od detstva, a preto veľmi dobre vie, aký obrovský potenciál sa v mladom autistickom lekárovi skrýva. Stará sa oňho, akoby bol Shaun jeho vlastný syn – a ako mnohí obetaví rodičia aj on to s tou starostlivosťou občas trochu preháňa, až má Shaun pocit, že ho ňou hádam udusí! No nemenej láskavý a starostlivý je Aaron i ostatnému osadenstvu nemocnice, ktoré považuje za svoju rodinu. Nečudo, v súkromí je totiž – teda, ak nerátame chvíle strávené so Shaunom – veľmi, veľmi osamelý. Jeho manželka i deti ho dávno opustili, pretože sa nedokázali vyrovnať s tým, že nemocnica a pacienti uňho budú vždy na prvom mieste. Shauna a jeho brata Stevea spoznal v jeden z najsmutnejších dní v ich životoch, keď ich krutý otec zabil Shaunovho malého králička a oni dvaja ušli z domu rozhodnutí nikdy viac sa nevrátiť. Osud ich opäť zviedol dokopy po Steveovej tragickej smrti, keď sa Aaron nešťastného chlapca neplánovane ujal a stal sa v podstate jeho náhradným otcom. Čím je Aaron starší, tým viac ho desí predstava, čo bude so Shaunom, keď tu on už nebude. A trápi ho to ešte o poznanie viac od chvíle, čo mu diagnostikovali neoperovateľný nádor na mozgu...

Allegra Aokiová (Tamlyn Tomita)
Dobrý doktor - Allegra
Foto: Columbia Pictures
 
Šarmantná viceprezidenta nadácie, ktorá riadi chod nemocnice U svätého Bonaventuru, je veľmi bystrá, pokojná a vyrovnaná žena, ktorá veľmi dobre vie, že nech už sa počas dňa udeje hocičo - nech sa hoc aj nebo zrúti na zem a peklo zamrzne -, na jeho konci záleží na jedinom... Aby zaistila hladký chod nemocnice predovšetkým to, že zostane v hre v ďalších dňoch, aby mohli pokračovať v záchrane ľudských životov.


Čo možno neviete
* Seriál je americkým remakom úspešného rovnomenného juhokórejského seriálu z roku 2013, ktorý sa v roku 2018 dočkal ďalšej zaujímavej verzie – tentoraz japonskej!

* Ak sa vám pôvabná tvár v našich končinách zatiaľ neveľmi známej Angličanky Antonie Thomas zdá povedomá... Možno je to preto, že si v roku 2012 zahrala vo videoklipe kapely Coldplay k hitovke Charlie Brown!