Pestúnka Fran

16. 12 2018 03:45 | trinity
Pestúnka Fran
Pestúnka Fran Foto: CBS

Kto by si bol pomyslel, že kopačky krátko pred svadbou a strata práce sú to najlepšie, čo sa Fran mohlo stať! :-)

(The Nanny, Sitcom, USA, 3. november 1993 – 19. máj 1999, Stereo)
Hrajú: Fran Drescher, Charles Shaughnessy, Daniel Davis, Lauren Lane, Nicholle Tom, Benjamin Salisbury, Madeline Zima, Renée Taylor, Rachel Chagall, Ann Guilbert


Pondelok až nedeľa, krátko po 8.00
Nie je to tak dávno, čo mala Fran Fineová (Fran Drescher), svojrázna predavačka v malom svadobnom salóne vo Flushingu v Queense, pomerne jasnú predstavu o svojej budúcnosti. Koniec koncov, mala sa vydať za svojho dlhoročného priateľa a šéfa v jednej osobe Dannyho (Jonathan Penner), porodiť mu kŕdeľ detí a, keďže genetika nepustí, pribrať na zhruba podobnú konfekčnú veľkosť ako má jej matka Sylvia (Renée Taylor). Ibaže... Danny ju nielenže krátko pred svadbou podvedie s potvorou Heather Biblowovou (Pamela Anderson), ktorá s Fran súperila v podstate vo všetkých ohľadoch už od strednej školy, ale vzápätí dá svojej šokovanej nastávajúcej v podstate jedným dychom kopačky a výpoveď zároveň!

Našťastie sa však krátko nato na Fran, dočasne sa držiacu nad vodou podomovým predajom kozmetiky, usmeje šťastie a konkurz na post vychovávateľky troch detí ovdoveného broadwayského producenta Maxwella Sheffielda (Charles Shaughnessy), ktorého sa zúčastní viac-menej (ne)šťastnou náhodou, suverénne vyhrá. A hoci má jej nový zamestnávateľ spočiatku menší problém s jej možno až príliš nekonvenčným správaním a Fran sa zase tu a tam, alebo skôr nonstop, darí vyrobiť v nóbl newyorskej spoločnosti, v ktorej sa teraz pohybuje, nejaké menšie či väčšie faux pas... Netrvá dlho a podarí sa jej svojich nových zverencov – najstaršiu Maggie (Nicholle Tom), prostredného Brightona (Benjamin Salisbury) a benjamínka Gracie (Madeline Zima) – i neprehliadnuteľne čoraz očarenejšieho šéfa, pána Sheffielda, presvedčiť o svojich vskutku jedinečných a neodškriepiteľných kvalitách...

Už od prvého momentu v honosnej vile Sheffieldovcov má Fran verného spojenca v neskutočne zvedavom a neodolateľne cynickom komorníkovi Nilesovi (Daniel Davis), ktorého komentáre robia i z tých najbežnejších životných situácií mimoriadne zábavný kabaret – už to chce len za hrsť pukancov do jednej a pohár ľadovej koly (či šálku horúcej kávy alebo chutného kakaa, podľa ročného obdobia) do druhej ruky! Oboch pritom spája predovšetkým jedno – veľká antipatia k Maxwellovej dlhoročnej obchodnej partnerke C.C. Babcockovej (Lauren Lane), povýšeneckej a bezohľadnej dedičke mnohomiliónového impéria, ktorá Nilesa neustále častuje sarkastickými poznámkami a urážkami, čo jej on s neskrývaným potešením opätuje, a Fran neznáša skrátka preto, lebo ju považuje za vážnu rivalku v boji o miesto po Maxwellovom boku a v jeho srdci, ktoré by rada obsadila ona sama!

Častými a vždy vítanými hosťami v dome Sheffieldovcov sú tri ženy, bez ktorých by Franin život bol bez debaty len spolovice taký zábavný – jej už spomínaná, jedlom posadnutá mama Sylvia, v domove dôchodcov žijúca rozkošne senilná stará mama Yetta (Ann Guilbert) a nepredstaviteľne, ba až trestuhodne naivná najlepšia kamarátka Val (Rachel Chagall).


Kto je kto
Fran Fineová (Fran Drescher)

Pestúnka Fran - Fran
Foto: CBS
 
Jej poznávacím znamením je, teda okrem mimoriadne zvučného hlasu a výrazne natupírovaných vlasov, naozaj extravagantné oblečenie - najčastejšie nosí miniatúrne minisukne, pripomínajúce skôr širší opasok... Hoci sa väčšinu svojho „pracovného“ času prezabáva popíjaním čaju a riešením svojich vlastných problémov, nejakým zázrakom sa jej tiež tak akosi „popritom“ doslova ľavou zadnou postupne darí netradičnými výchovnými metódami zmeniť hanblivú Maggie, papuľnatého Brightona a hypochondričku Gracie na úplne normálne, vyrovnané a zdravo sebavedomé deti. V jej súkromnom živote to však Fran tak hladko nejde... Po rozchode s neverným snúbencom Dannym je pre ňu ťažké zakotviť v ďalšom dlhodobejšom vzťahu. No ani sa jej veľmi nemožno čudovať, pretože hoci na začiatku každej ďalšej známosti sa zdá, že si Fran s tým-ktorým priateľom skvelo rozumie a dokonale sa k sebe hodia, netrvá dlho a svojrázna pestúnka sa o každom jednom dozvie niečo, čo by radšej nevedela a čo v konečnom dôsledku nemôže skončiť inak, ako ďalším rozchodom... V neposlednom rade určite i preto, že Fran je od prvého stretnutia zamilovaná do pána Sheffielda, aj keď jej trvá malú večnosť, kým to dokáže pred kýmkoľvek, dokonca i sama pred sebou, vôbec priznať! Aj keď je Fran typ otvoreného človeka, ktorý neprezradí zrejme len to, čo nevie, jednu vec sa jej úspešne darí tajiť ako najstráženejšie štátne tajomstvo – jej vek! Pri najlepšej vôli je totiž ťažko uveriť, že kým jej zverenci neprehliadnuteľne rastú a dospievajú, ona stále patrí do (zjavne ultraelastickej) vekovej kategórie 20+... :-)

Maxwell Sheffield (Charles Shaughnessy)
Pestúnka Fran - Maxwell
Foto: CBS
 
Šarmantný broadwayský producent, ktorý sa však v umeleckých kruhoch preslávil skôr podporou neúspešných a skrachovaných projektov – skrátka a dobre, zjavne nemá nos na tie správne. Napokon, odmietol produkovať CATS, pretože neveril, žeby diváci chceli chodiť do divadla na spievajúce mačky... Nečudo, že meno jeho najväčšieho konkurenta Andrewa Lloyda Webbera ho zakaždým spoľahlivo vytočí! Sympaťák Maxwell je však v prvom rade otec Maggie, Brightona a Gracie, a tým pádom Franin a Nilesov šéf. Narodil sa v mimoriadne dobre situovanej britskej rodine, no prejavmi náklonnosti jeho rodičia, ako praví Briti, šetrili ako soľou... Manželka Sarah (Magda Harout), ktorú veľmi miloval, zomrela, keď boli jeho deti ešte malé, no s jej stratou sa ani po rokoch nedokázal vyrovnať. V čase, keď spoznal svojráznu Fran, ešte stále nosil obrúčku a tvrdošijne odmietal čo i len pomyslenie na nejaký nový vzťah... V mnohých ohľadoch je to naozaj typický Angličan – je puntičkár, často býva rozladený a trvá na svojom názore - bez ohľadu na to, kto sa ho snaží presvedčiť, aby ho zmenil. A práve preto je jeho konanie často predvídateľné a ľudia, ktorí ho dobre poznajú – rozumej Niles, Fran a deti – tak už dopredu vedia, ako na čo zareaguje.

Niles (Daniel Davis)
Pestúnka Fran - Niles
Foto: CBS
 
Oficiálne je síce v honosnom sídle Sheffieldovcov komorníkom, no svoj čas radšej, než plnením množstva únavných povinností, trávi strkaním nosa do záležitostí, do ktorých ho nič nie je – pána domu, jeho potomstva a, samozrejme, Fran... A práve preto väčšinou len Niles vždy a za každých okolností presne vie, čo sa deje! Niles pozná pána Sheffielda už od detstva, pretože jeho nebohý otec bol komorníkom Maxwelových rodičov. Niles vždy sníval o kariére úspešného právnika, no keď jeho sen vyletel komínom a on skončil na ulici, pán Sheffield sa ho ujal a spravil ho svojím komorníkom. Niles mu je za to vďačný, no svoj džob i tak zo srdca nenávidí - rovnako ako smiešny plat, kvôli ktorému si z neho diabolská C.C. často uťahuje. Mimochodom, hádky so C.C. sú Nilesovou najobľúbenejšou zábavkou, hneď s viacerých dôvodov, ktoré si však uvravený komorník necháva len a len pre seba. Napriek jednoznačne definovaným pozíciám v hierarchii spoločnosti i vo vile možno povedať, že vďaka spoločnej minulosti spája Nilesa a pána Sheffielda hlboké priateľstvo. Jeden druhého často žiadajú o radu a snažia sa navzájom si pomôcť, keď je treba. A zrejme aj preto sa Niles v podstate od začiatku snaží dať pána Sheffielda a Fran dokopy (ne)nápadnými poznámkami, ktoré si však tí dvaja, žiaľ, nikdy nevšimnú, alebo skrátka nepochopia!

C.C. Babcocková (Lauren Lane)
Pestúnka Fran - C.C.
Foto: CBS
 
Maxwellova obchodná partnerka sa nikdy netajila tým, že by oveľa radšej bola jeho životnou partnerkou – ibaže jej opakované neohrabané pokusy o zblíženie zostali bez želanej odozvy... Rovnako ako dlhoročný objekt jej neopätovanej lásky aj C.C. pochádza z rodiny s dobrým spoločenským kreditom a je milionárka. Jej rodičia žijú odlúčene a C.C.-in vzťah s otcom, ktorého je pravým opakom, je, ehm... Povedzme, že komplikovaný. Myslí si, že vďaka svojim peniazom bez problémov získa všetko, čo chce, a tak nečudo, že slová ako súcit, láska a neha... Jej nič nehovoria. Keďže je neznesiteľne arogantná, muži sa jej vyhýbajú ako čert krížu. No i tak neprestáva robiť možné aj nemožné, aby nejakého získala! Dokonca sa aj znížiť na úroveň nenávidenej Fran a jej najlepšej kamošky Val, ktoré tiež pravidelne vyrážajú na lov vhodných adeptov na potenciálneho partnera, vďaka čomu na seba až pričasto narážajú na tých najnepravdepodobnejších miestach! Jej celé meno je zahalenú rúškom tajomstva, pretože ľudia ju buď volajú C.C. (Maxwell) alebo slečna Babcocková (všetci ostatní). Je hrdou majiteľkou psa menom Chester, ktorého jej daroval Maxwell, aby sa necítila osamelo. Lenže Chester ju neznáša, a tak nečudo, že ho C.C. často niekde zabudne - či už nechtiac (sem-tam) alebo náročky (väčšinou)... S komorníkom Nilesom ju spája zvláštny vzťah, vskutku jedinečná kombinácia lásky a nenávisti – stále si robia napriek a nevynechajú jedinú príležitosť, ako jeden druhého uraziť, no postupne začne byť aj slepému jasné, že vzájomné naschvály a podpichovanie sú len šikovným krycím manévrom pre hlboké city...

Margaret Sheffieldová (Nicholle Tom)
Pestúnka Fran - Maggie
Foto: CBS
 
Najstaršia dcéra pána Sheffielda bola síce vždy veľmi pekná a milá, no než si ju vzala do parády Fran, nebola žiadna osobnosť, nemala na nič a nikoho vlastný názor, bola extrémne plachá a na smrť vystrašená... V podstate úplne zo všetkého. Len vďaka Fran a jej neortodoxnému prístupu získa potrebné sebavedomie a začne spoznávať opačné pohlavie, čo sa, z pochopiteľných dôvodov, zas a znova stáva kameňom úrazu medzi Fran, ktorá jej drží palce, a pánom Sheffieldom, v ktorého očiach Maggie zrejme navždy zostane jeho malým dievčatkom...

Brighton Sheffield (Benjamin Salisbury)
Pestúnka Fran - Brighton
Foto: CBS
 
Hoci prostredný z trojice potomkov pána Sheffielda a jediný chlapec vyzeral detstve ako blonďavý anjelik, bol stelesnenou nočnou morou všetkých pestúnok... S výnimkou Fran. Tú totiž drzé chlapča bez priateľov, ktorého najväčšou, poriadne morbídnou zábavku boli fingované samovraždy a ktoré 24 hodín denne, 7 dní v týždni, trápilo svoje sestry, otca a vlastne úplne každého, koho mu náhoda priviedla do cesty, na rozdiel od mnohých iných nezastrašilo. Práve naopak - veľmi rýchlo prišla na to, ako ho dať do laty!

Grace Sheffieldová (Madeline Zima)
Pestúnka Fran - Gracie
Foto: CBS
 
Pre najmladšiu dcéru pána Sheffielda bol príchod pestúnky Fran doslova darom z nebies – než totiž vystúpila do ich životov a navždy ich zmenila, musela malá, bystrá a nadpriemerne inteligentná Gracie chodiť na pravidelné terapeutické sedenia, ktoré jej vôbec nepomáhali. Rovnako ako jej súrodenci ani ona nemala žiadnych priateľov – teda, okrem jednej imaginárnej kamarátky...

Komentáre ( 0)