Anna zo Zeleného domu - Príbeh pokračuje

23. 08 2020 04:30 | trinity
Anna zo Zeleného domu
Anna zo Zeleného domu Foto: Sullivan Entertainment

Život červenovlasej siroty Anny sa navždy zmenil, keď ju omylom poslali do Zeleného domu, ktorý sa stal jej novým domovom!

(Anne of Green Gables, Anne of Green Gables: The Sequel, Anne of Green Gables: The Continuing Story, Rodinný seriál, Kanada, 1985/1987/2000, Stereo, HD)
Réžia: Kevin Sullivan, Stefan Scaini
Hrajú: Megan Follows, Jonathan Crombie, Schuyler Grant, Patricia Hamilton, Colleen Dewhurst, Richard Farnsworth, Bruce McCulloch, Greg Spottiswood, Cameron Daddo


Sobota a nedeľa o cca 18.15
Prvá séria

Anna zo Zeleného domu - Prvá séria
Foto: Sullivan Entertainment
 
Matej (Richard Farnsworth) a Marilla (Colleen Dewhurst) Cuthbertovci, starší súrodenci (starý mládenec a stará dievka), sa rozhodli adoptovať si sirotu – mladého milého chlapca, ktorý by im vypomáhal na gazdovstve. Osud mal však s nimi iné plány. Namiesto chlapca im totiž zo sirotinca poslali dievča!

Anna Shirleyová (Megan Follows) je romantická, nežná (i keď občas poriadne výbušná), veľmi vychudnutá červenovláska s množstvom pieh, zúfalo túžiaca po mieste, ktoré by mohla nazývať svojím domovom. Navyše trpí jedným „škaredým zlozvykom“ - nedokáže prestať rozprávať! „Jednoducho ju pošleme späť,“ rozhodne Marilla pri ich prvom stretnutí. Lenže čím dlhšie Anna zostáva, tým ťažšie je pre Mateja a Marillu predstaviť si Zelený dom bez nej... Napriek častým neuveriteľným katastrofám, ktoré evidentne priťahuje ako magnet (vlasy prefarbené nazeleno, opitie najlepšej kamarátky pod obraz boží – samozrejme omylom - či podávania koláča s polevou, v ktorej sa utopila myš) si Cuthbertovci túto svojráznu osôbku zamilujú...

Keď Anna začne navštevovať miestnu školu, zoznámi sa s Gilbertom Blytheom (Jonathan Crombie), ktorý sa stane nielen jej študijným rivalom, ale i „nepriateľom číslo 1“. Výsledkom mnohých ich stretov je Annino rozhodnutie „nikdy nepodľahnúť Gilbertovi“ – v akejkoľvek interpretácii. Ich vzájomné súperenie však postupom času prerastie do silnej náklonnosti, keď sa stanú priateľmi.

Jedného dňa však milovaný Matej dostane srdcovú porážku a umiera v Anninom náručí. Jeho odchodom sa dovtedy krásny život Anny a Marilly natoľko zmení, že začnú uvažovať o predaji Zeleného domu... Aby tomu Anna zabránila, rozhodne sa vzdať sa študijného miesta na univerzite a odložiť svoje sny o spisovateľskej kariére na neurčito... Keď sa o jej rozhodnutí dozvie Gilbert, vzdá sa postu učiteľa na avonleaskej škole v jej prospech – aby sa mohla starať o chorľavejúcu Marillu a zostať bývať vo svojom milovanom Zelenom dome.


Druhá séria (Anna zo Zeleného domu: Pokračovanie)
Anna zo Zeleného domu - Druhá séria
Foto: Sullivan Entertainment
 
Anna, z ktorej sa medzičasom stala atraktívna osemnásťročná slečna, žije stále v Zelenom dome s Marillou. Je učiteľkou na avonleaskej škole a zdá sa, že na svoj sen o tom, že sa raz stane slávnou spisovateľkou, už pochovala poriadne hlboko...

Gilbert Blythe, jej rival zo školských čias, sa stal jej dobrým priateľom a dôverníkom. Práve nastúpil na lekársku fakultu a zúfalo sa do Anny zamiloval. Veľmi sa snaží presvedčiť ju, aby sa zaňho vydala – lenže Anna je stále rovnaký rojko a romantik ako kedysi... Sníva o tom, že jedného dňa stretne „ideálneho muža“, ku ktorému „zahorí veľkou láskou“ – a Gilbertovu ponuku na sobáš odmieta s odôvodnením, že ho má veľmi rada, ale... Nemiluje ho.

Anna je veľmi sklamaná, že na rozdiel od nej, sa k téme manželstvo úplne inak stavia jej dôverná priateľka Diana Barryová (Schuyler Grant). Tá sa totiž sľúbila „zúfalo neromantickému“ Fredovi Wrightovi (Bruce McCulloch).

Veľkou šancou (alebo aspoň cennou skúsenosťou) pre Annu sa zdá byť ponúkané miesto učiteľky v súkromnej dievčenskej škole. Jediným problémom je vzdialenosť: škola sa totiž nachádza v Kingsporte v Novom Škótsku. Annina túžba po nových zážitkoch a skúsenostiach je ale silnejšia ako všetky putá, ktoré ju viažu k domovu, a tak odchádza - bez toho, aby si vyjasnila vzťahy s Gilbertom...

Anne sa na škole po počiatočných ťažkostiach začne dariť a získa si nielen rešpekt svojich žiakov, ale i kolegov a nadriadených. Keďže jej však veľmi chýba Zelený dom a Marilla, vracia sa počas letných mesiacov späť domov na Ostrov princa Edwarda. I Gilbert je doma, lenže je vážne chorý – dostal šarlach... A práve Gilbertova ťažká choroba prinúti Annu k prehodnoteniu svojich citov k nemu. Keď je na tom Gilbert už veľmi zle a všetci sú pripravení na najhoršie, Anna konečne nájde odvahu a povie mu, čo k nemu cíti. A poznáte lepší liek ako láska?

Gilbert sa počas leta úplne zotaví z ťažkej choroby. A zdá sa, akoby sa s jeho navráteným zdravím vrátila i jeho odvaha – opäť totiž požiada Annu o ruku. A keďže si Anna medzičasom uvedomila, ako veľmi jej na ňom záleží (a vlastne vždy záležalo), jeho ponuku konečne prijíma...


Tretia séria (Anna zo Zeleného domu: Príbeh pokračuje)
Anna zo Zeleného domu - Tretia séria
Foto: Sullivan Entertainment
 
Na začiatku dvadsiatych rokov sa Anna, po prvý raz od smrti Marilly vracia do Avonlea. Gilbertovi však ponúkli miesto lekára v newyorskej nemocnici - a keďže chce mať Annu po svojom boku, vybaví jej miesto v jednej z newyorských redakcií. Lenže život všetko naplánoval inak... Annin manuskript, na ktorom dlho s láskou pracovala, jej ukradne temperamentný americký spisovateľ Jack Garrison (Cameron Daddo) a Gilberta zase frustruje firemná politika nemocnice, v ktorej pracuje. Možno i vďaka tomu sa Anna s Gilbertom nakoniec rozhodnú nechať všetku dezilúziu ďaleko za sebou, vrátiť sa do Avonlea a... Zosobášiť sa!

Keď sa vrátia na Ostrov princa Edwarda, tamojšie obyvateľstvo je uprostred príprav na blížiacu sa vojnu. Gilbert čoskoro podľahne tlaku spoločnosti, nechá sa naverbovať do poľnej nemocnice a odchádza na front. Keď sa však jeho meno objaví na zozname nezvestných, rozhodne sa Anna vydať krížom cez oceán a hľadať ho – nehľadiac na boj, ktorý zúri všade naokolo.

Bizarná zhoda okolností privedie Anne opäť do cesty nenávideného Jacka Garrisona, ktorý však v čase ich stretnutia pracuje ako vojnový korešpondent a svoj dávny „úlet“ už niekoľkokrát oľutoval. Cestuje s mladou Francúzkou Colette (Sonia Laplante) a ich synčekom. Ich malé spoločenstvo sa vydáva na neľahké putovanie pozdĺž frontovej línie, kde nečakane natrafí na starého známeho – Dianinho manžela Freda (Greg Spottiswood)...

Keď sa vojna chýli ku koncu, Anna ešte stále zúfalo hľadá Gilberta - hlboko v nepriateľskom území, neďaleko sídla nemeckej posádky. Sama, v smrteľnom nebezpečenstve, ďaleko od muža, ktorého nadovšetko miluje... Podarí sa jej naplniť svoje túžby? Stretne sa ešte niekedy s Gilbertom? Podarí sa jej vrátiť sa do Zeleného domu?
 

Komentáre ( 0)