Vianočná koleda

20. 11 2022 05:50 | trinity
Vianočná koleda
Vianočná koleda Foto: Entertainment One

Carol, riaditeľka úspešného vydavateľstva, neznáša sviatky - kým sa jej nezjaví duch bývalej šéfky a neprinúti ju opäť sa zamilovať... Nielen do Vianoc!

(It's Christmas, Carol!, Romantický film, 83', Kan., 2012, Stereo, HD)
Réžia: Michael M. Scott
Hrajú: Emmanuelle Vaugier, Carrie Fisher, Olivia Cheng, Tygh Runyan, Patti Allan, Chelah Horsdal, Rebecca Davis, Susan Hogan, Robin Douglas, Jim Thorburn, Johannah Newmarch, Kennedi Clements


Krátko pred najkrajšími svatkami roka má väčšina ľudí plnú hlavu myšlienok na svojich najbližších, v ktorých blízkosti ich chcú prežiť a pre ktorých starostlivo a s láskou, tak ako každý rok, vyberali darčeky. A mnohí tajne dúfajú, že budú môcť v práci trošku zvoľniť - a prípadne aj skôr odísť -, aby všetko pripravili a užili si neopakovateľnú atmosféru. No v jednom z najúspešnejších vydavateľstiev Ameriky vládne atmosféra plná stresu, beznádeje a zúfalstva, a to vďaka jednej jedinej osobe... Až nezdravo ambicióznej, rezervovanej a ľudsky úplne chladnej – akoby bola robot so srdcom z ľadu či z kameňa – šéfke Carol (Emmanuelle Vaugier). Jej zamestnanci, ku ktorým sa bez rozdielu správa neskutočne arogantne a ignorantsky, ju z celého srdca nenávidia, zvažujú vzburu, bojkot a revolúciu v jednom - a keby mali kam, už dávno by s krikom zdupkali kadeľahšie! S nostalgiou tiež spomínajú na staré dobré časy, keď vydavateľstvo riadila láskavá, no dnes už, žiaľ, nebohá Eve (Carrie Fisher)... Na vianočnom večierku, ktorý sa vďaka nej a jej večne zlej a zádrapčivej nálade nesie v napätej a nepríjemnej atmosfére, sa Carol po dlhom čase opäť stretne s bývalým priateľom, spisovateľom Benom (Tygh Runyan). Krátko nato, ako sa s ním naozaj škaredo poháda, ju na dámskych toaletách, kam sa zájde upokojiť, čaká šokujúce stretnutie s niekým, s kým naozaj, naozaj, naozaj nerátala... S Eve! Teda, presnejšie, s jej duchom. A, ako to už v takýchto prípadoch býva – teda, za predpokladu, že nejde o extrémne živý bdelý sen, halucináciu či dôsledok mŕtvice alebo vážneho zranenia hlavy v dôsledku pádu či úderu do hlavy, ktorý si nepamätá -, Eve tu nie je len tak, bezdôvodne. Alebo aby si so svojou nasledovníčkou nezáväzne potrkotala o čomkoľvek. Je tu, aby Carol vzala na neopakovateľnú cestu jej minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou a ukázala jej všetko nešťastie, ktoré má na svedomí. Aby sa, ak je to vôbec možné, opäť zmenila na ľudskú a napravila všetko, čo sa ešte napraviť dá skôr, než bude neskoro!


Čo možno neviete
* Film je voľne inšpirovaný absolútnou sviatočnou klasikou Vianočná koleda britského spisovateľa Charlesa Dickensa o úžerníkovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorému krátko pred Vianocami nastavia zrkadlo traja duchovia – bývalých, súčasných a budúcich Vianoc...

* Ducha zakladateľky vydavateľstva Eve si vo filme strihla dnes už, žiaľ, nebohá herečka Carrie Fisher, alias nezabudnuteľná princezná Leia z kultových Hviezdnych vojen!

* Krásnu kanadskú herečku Emmanuelle Vaugier si možno pamätáte z romantických filmov Svadobná kaplnka a Pestúnka pod stromček či z trilerov Prenasledované a Unesené dieťa.

Sledujte v sobotu, 10. decembra, o 14.15 – alebo v repríze v nedeľu, 11. decembra, o 0.25 a 10.15!