Starostlivosť o izbové rastliny sa v zime líši. Floristka radí, na čo si dať pozor

24. 11 2021 14:57 | BRATISLAVA/vd
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Nadya So

Možno si to ani neuvedomujete, ale pre interiérové rastliny je zima rovnakým šokom ako pre tie vonkajšie.

Zmena ročného obdobia veľmi vplýva nielen na vonkajšie rastliny, ale aj na vnútorné. Možno si to ani neuvedomujete, ale pre interiérové rastliny je zima rovnakým šokom ako pre vonkajšie. Porozprávali sme sa preto s floristka Silviou Pavúrovou, ktorá nám prezradila tipy a rady na ich starostlivosť.

Ako často polievať a hnojiť

„Izbové rastliny sa nachádzajú v zime vo vegetačnom pokoji. Pre lepšie pochopenie si to predstavte ako zimný spánok,“ hovorí o prvej výraznej zmene Silvia. Práve preto sa izbové rastliny nemajú počas zimy hnojiť. „Nechápte to tak, že nepotrebujú výživu, pretože potrebujú. Ale je to rovnaké ako u ľudí. Počas teplých mesiacov načerpali rastliny veľa vitamínov a odložili si ich do zásoby. Tá im v zime vydrží a na jar im ju opäť hnojením doplníte,“ vysvetľuje.

Inak je nutné pristupovať aj k polievaniu. Ľudia sú zvyknutí na pravidelné polievanie rastlín každý týždeň až dva. V zime však nejde o pravidelnosť, ale stav pôdy. „Napriek mojim skúsenostiam si nedovolím povedať nejakú normu, podľa ktorej sa môžete riadiť. Zakaždým, keď idem poliať rastlinu, prstom zistím, v akom stave je pôda. Až potom ju polejem alebo ešte pár dní počkám,“ radí Silvia.

Okrem frekvencie je dôležité aj množstvo. „V zime platí pravidlo, že menej je viac. Osobne zvyknem dávať rastlinám tak štamperlík vody,“ hovorí. Vaše kvety vám dajú najavo, že sa im niečo nepáči. Napríklad im zvráskavejú listy či ožltnú.

Ilustračná snímka
Foto: shutterstoc.com/Konstantin Aksenov
 

Umiestnenie

Ak ste si dosiaľ mysleli, že celoročne môžete mať izbové rastliny na tom istom mieste, mýlili ste sa. V zimnom období by ste ich mali umiestniť do chladnejšej miestnosti, ideálne na verandu, kde prežijú aj bylinky ako rozmarín či bazalka. Vy ich sem-tam polejete a inak si ich ani nemusíte všímať.

Platí to aj pre orchidey, ktoré chlad priam vyžadujú. Aj v ich prirodzenom prostredí totiž bývajú chladnejšie mesiace a oni s ním majú spojený impulz kvitnutia. „Áno, funguje to ako pri cibuľových kvetoch, akým je napríklad tulipán. Schladením sa podporí jej rast a kvitnutie,“ radí skúsená kvetinárka.

Umiestnenie v byte

Veľa ľudí ale žije v byte, kde sa vykurujú miestnosti rovnako a nemajú k dispozícii verandu, kde by mohli prezimovať. Čo teda môžu spraviť pre ich záchranu a komfort?

„Väčšina domácností má radiátory umiestnené pod parapetnými doskami. Z nich sála teplý vzduch priamo na rastliny, čo vôbec nie je prospešné. V prvom rade ich preto premiestnite. Od radiátorov by mali byť izbové rastliny vzdialené minimálne dva metre,“ radí Silvia.

Ak nemáte na všetky izbové kvetiny dostatok priestoru, umiestniť na parapety môžete kvetináče s kaktusmi a sukulentmi. Práve týmto rastlinám vyhovujú aj vyššie teploty. „Taktiež svokrine jazyky a všetky rastliny, ktoré majú hrubý dužinatý list,“ dodáva.

Prečítajte si aj: Šupiny na tvári, popraskané pery či tvorba vrások. Naučte sa starať o pleť aj v chladnom počasí

Pozor na svetlo a prievan

Vonkajšie svetlo je počas zimných dní omnoho kratšie a aj jeho intenzita nemusí byť dostačujúca. „Všímajte si listy rastlín, tie vám hneď odhalia, že niečo nie je v poriadku. Čím sú slabšie a žltšie, tým viac svetla rastlina potrebuje. Vďaka svetlu si vytvorí chlorofyl (zelené farbivo v rastlinách), prebehne fotosyntéza a z chorého listu bude opäť zdravý a pevný list,“ vysvetľuje.

Pozor si dajte aj na prievan. Ak zvyknete nárazovo vetrať v miestnostiach a bytoch, hrozí, že rastliny dostanú prievan. „Napríklad fikus (bonsai) je veľmi citlivý na prievan, priam ho neznáša. Stačí, aby raz dostal šok a už mu začnú opadať listy. Niekedy sa z toho ešte spamätá, ale stáva sa, že to rastlina už nezvládne. Ľudovo povedané nerozchodí,“ upozorňuje na záver floristka. Aj preto apeluje na ľudí, že ak majú rastliny aj počas zimy v obytných miestnostiach, mali by ich vnímať a sledovať ich prípadné zmeny.