Kmotríkove firmy dostali státisícové pokuty

19. 12 2019 15:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Ivan Kmotrík na archívnej snímke.
Ivan Kmotrík na archívnej snímke. Foto: TASR

Na celú vec upozornila Transparency International, ktorá aj dala podnet na žilinský súd.

Ivan Kmotrík a jeho firmy dostali státisícové pokuty. Nedodržali zákon. Rozhodol tak súd v Žiline. Samotný Kmotrík dostal pokutu 10-tisíc eur, manažéri jeho firiem 130-tisíc, jeho firmy spolu až 250-tisíc eur. Pokutu dostala aj jeho právna kancelária Bugala-Ďurček vo výške 160-tisíc eur.

Dôvodom je nedodržanie zákona pri zápise partnerov verejného sektora v ôsmich Kmotríkových firmách. Na celú vec upozornila Transparency International.

Zápisy do registra partnerov verejného sektora robia miesto samotných firiem advokátske kancelárie, ktoré sú spoluzodpovedné za správnosť informácií o pravých majiteľoch podnikov. Zákon ale týmto konkrétnym advokátom zakazuje. Nesmú mať „akýkoľvek vzťah k partnerovi verejného sektora alebo k členom jeho orgánov, ktorý by mohol spochybniť ich nestrannosť, najmä ak sú personálne alebo majetkovo prepojení s partnerom verejného sektora“. Advokáti Bugala-Ďurček už ale dlhodobo spolupracujú s Kmotríkom a takisto aj jeho firmami. Verejne sa k tomu hlásia, potvrdili to aj na súde.

Ide napríklad o viaceré lekárne, firmu C. E. N, ktorá vlastní TA3, či spoločnosť Mediaprint-Kappa, ktorá je najväčším distribútorom tlače.