Ceny vtedy a dnes. Pozrite sa, kedy sme si mohli dovoliť viac

12. 11 2019 09:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR

Platy máme v priemere takmer o tretinu vyššie.

Ceny. Jedna z najcitlivejších tém, ktoré hýbu spoločnosťou. Ľudia totiž majú pocit, že neustále rastú a platy tomuto tempu nestíhajú. Navyše u mnohých prevláda nostalgia za socializmom.

„Potraviny nás v súčasnosti vychádzajú lacnejšie ako pred revolúciou. Na nákup drvivej väčšiny potravín totiž Slováci musia v súčasnosti odpracovať kratší čas ako v roku 1989," uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Pri niektorých potravinách sú rozdiely minimálne, pri iných výrazné. Tak napríklad na kúpu ryže či cestovín sme pred revolúciou museli odpracovať viac než pol hodinu, dnes nám na to stačí 13 až 14 minút. Najvýraznejšie rozdiely sú pri mäse a údeninách.

Nájdu sa však aj potraviny, ktoré sú dnes drahšie ako v revolučnom roku. Konkrétne ide o zemiaky či mlieko.

Viac už nájdete v prehľadnej tabuľke

tab89.jpg
 

Zaujímavou oblasťou sú nehnuteľnosti a ich cenový vývoj. Kým do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma alebo stáli v rozmedzí 20 až 40-tisíc korún, v súčasnosti ich cenu počítame v desiatkach či stovkách tisíc eur.

„Nehnuteľnosti patria preto medzi tie statky, ktoré najvýraznejšie zdraželi. Na druhej strane čakanie v poradovníkoch sa stalo minulosťou, vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu dnes vyberať z podstatne širšej ponuky. Bez hypotéky či úveru na bývanie sa ale väčšina z nás pri kúpe nehnuteľnosti nezaobíde," vysvetlila Glasová.

Platy máme takmer o tretinu vyššie

Platy sa v čase tiež výrazne menili. Počas revolúcie ľudia v priemere zarábali takmer 3200 korún, dnes je to tisíc eur.

„Ak by sme priemernú mzdu z revolučného roku vyjadrili vo vtedy ešte neexistujúcich eurách, pri prepočte konverzným kurzom sme v tom čase zarábali v priemere 104 EUR mesačne," povedala Glasová.

Toto však neznamená, že sme niekoľkonásobne bohatší.

„Reálne však nie sme 9-krát bohatší ako vtedy. Nemôžeme sa totiž pozerať iba na nominálne zvýšenie miezd, ale treba brať do úvahy aj vývoj cien, ktoré sa počas tohto obdobia zvýšili 7 až 8-násobne," ozrejmila Glasová.

„Aj tento pohľad na vývoj reálnych zárobkov je však do určitej mierny skreslený. Na úroveň priemernej mzdy si totiž mnohí Slováci ani zďaleka nesiahnu," doplnila a uzavrela.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravila Televízia Markíza špeciálny dokument. Sledujte Nežná 30: Cesta k slobode v nedeľu 17. novembra o 20.30 h.

Komentáre ( 0)