Tragédia na Dunaji: Zverejnili video zo zrážky dvoch výletných lodí

30. 05 2019 05:58 , článok bol aktualizovaný 30. 05 2019 17:15 | BUDAPEŠŤ/TASR
Záchranná loď hľadá preživších v rieke Dunaj
Záchranná loď hľadá preživších v rieke Dunaj Foto: TASR
Záchranný čln na Dunaji.
Pátranie po potopenej lodi v Budapešti.
Potopená výletná loď Morská panna

Pri nešťastí zahynulo najmenej sedem ľudí.

Maďarská vyhliadková loď, ktorá sa s dvojčlennou posádkou a 33 juhokórejskými turistami zrazila v stredu večer na budapeštianskom úseku Dunaja s veľkou výletnou loďou, sa po zrážke prevrátila na bok a v priebehu siedmich sekúnd sa potopila, informovalo vo štvrtok Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK).

 

Dve zo siedmich nájdených obetí stredajšej tragickej nehody maďarskej vyhliadkovej lode v Budapešti sa podarilo identifikovať. Na palube bolo 22 žien, 12 mužov a jedno dieťa.

Podľa spravodajského servera Ma.hu Adrián Pál z ORFK na tlačovej konferencii uviedol, že pri tragickej havárii zahynulo najmenej sedem ľudí, 21 osôb je ešte stále nezvestných, medzi nimi sú aj členovia posádky.


Po nezvestných pátrajú záchranári na celom dolnom toku Dunaja. Pál dodal, že príčiny nehody vyšetruje polícia v rámci trestnoprávneho konania v spolupráci s expertmi.

K zrážke došlo o 21.05 h, prvý telefonát evidovala polícia o desať minút neskôr.

Polícia tiež informovala, že výletná loď Viking Sigyn, s ktorou sa vyhliadková loď mala zraziť, patrí švajčiarskej spoločnosti. Jej kapitána, ktorý je občanom Ukrajiny, už v súvislosti s nehodou kriminalisti vypočuli.

Po nezvestných vyše 200 policajtov, záchranárov, pracovníkov civilnej ochrany i vojakov. Teplota vody rozvodnenej rieky je 11-15 stupňov Celzia.

Potopená výletná loď Morská panna
Foto: http://pandeck.hu/hableany-setahajo/
 

Polícia nariadila zákaz plavby na úseku medzi Margitiným a Alžbetiným mostom. Vrak potopenej lode, ktorá sa v silnom daždi zrazila s veľkou výletnou loďou, našli neďaleko piliera Margitinho mosta.

Podľa juhokórejského rezortu diplomacie sa výletnou loďou plavilo v hustom daždi 33 turistov z Južnej Kórey a posádka - dvaja maďarskí občania. Ich loď sa zrazila s väčším plavidlom a potopila sa. Všetky obete boli občanmi Južnej Kórey.

Pátranie po potopenej lodi v Budapešti.
Foto: Peter Lakatos/MTI via AP
 

Z nemocníc prepustili už šiestich ľahšie zranených, jeden pacient so zlomenými rebrami však ešte zostal hospitalizovaný. Agentúra Jonhap uviedla, že potopenú loď s názvom Hableány (Morská panna) lokalizovali v blízkosti mosta neďaleko budovy maďarského parlamentu.

Policajný hovorca Kristóf Gál na tlačovej konferencii vo štvrtok nadránom uviedol, že maďarskí potápači s prístrojmi pátrajú po nezvestných na celom dolnom maďarskom úseku Dunaja.

Na lodi boli záchranné vesty

Vyhliadková loď disponovala podľa informácií ministra riadiaceho úrad maďarskej vlády Gergelya Gulyása záchrannými vestami.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV minister povedal, že vesty boli umiestnené pod sedadlami.

Na otázku televízie, či kabinet plánuje sprísniť pravidlá vyhliadkových plavieb, prípadne všeobecné pravidlá plavby po Dunaji, Gulyás povedal, že v súčasnej situácii nie je dôvod prinášať akékoľvek rozhodnutia na politickej úrovni.

"V prípade, že z výsledkov vyšetrovania tragickej nehody vyplynú odborné návrhy na posilnenie bezpečnosti plavby, tak samozrejme budeme otvorení pristúpiť k zmenám súčasných pravidiel," dodal.