Slovensko si zvolilo nových europoslancov. Očakáva sa tradične nízka účasť

25. 05 2019 06:59 , článok bol aktualizovaný 25. 05 2019 19:45 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk
Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici
Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici Foto: TASR
Voliči v eurovoľbách.
Volička v Košiciach.
Eurovoľby v Košiciach.

Európske krajiny volia od štvrtku, v sobotu majú možnosť Slováci.

Slovensko stojí pred voľbou, kto bude nasledujúcich päť rokov zastupovať naše záujmy v Bruseli. O priazeň sa uchádza 31 strán, ktoré postavili 348 kandidátov. V súboji známych osobností s politickými nováčikmi, ako aj euroskeptikov s priaznivcami Bruselu môže uspieť len 14 ľudí. Pozrite sa, ako to vyzeralo vo volebný deň na Slovensku.

 

ONLINE

22.00 - Volebné miestnosti sa zatvorili. Oficiálne výsledky eurovolieb budú známe až v nedeľu po 23. hodine. Výsledky a analýzy vám prinesieme v špeciálnej relácii na Markíze.

21.41 - Aj na Spiši je priebeh volieb pokojný.

„Volebný deň bol pokojný, zatiaľ všetko v poriadku, počasie je pekné, slnečné, čo nás teší. Naši členovia boli aj v teréne skontrolovať situáciu a nič závažné nezistili. Účasť je nízka, aspoň podľa tých informácií, čo máme k dispozícii,“ priblížil pre TASR zapisovateľ obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký.

20.15 - V bratislavskom Novom Meste sa päť ľudí v žltých vestách domáha zrušenia volieb.

"Do volebného okrsku na Mikovíniho prišlo päť pomätencov v žltých vestách a domáhali sa zrušenia volieb. Našťastie, ich veľmi rýchlo vyriešila polícia," píše novomestský starosta Rudolf Kusý na sociálnej sieti.

19.44 - Záujem médií z celého sveta o tohtoročné voľby do európskeho parlamentu je väčší než pred piatimi rokmi. V Bruseli sú akrediované stovky novinárov, medzi nimi aj naša redaktorka Gabriela Kajtárová. Pozrite si, ako to vyzerá v centre diania.

 

19.38 - Pozrite sa, ako zhodnotila voľby volebná komisia. O ich priebehu sa informoval René Medzihradský

 

18.50 - Polícia nezaznamela ziatiaľ žiaden incident v Košickom kraji. Na Gemeri hlásia zatiaľ nízku účasť, len okolo 12 percent.

17.51 - Účasť v eurovoľbách v Česku nepresiahla 30 percent.

17.48 - Podľa predbežných výsledkov zvíťazila v Holandsku stredoľavá labouristická strana spitzenkandidáta Fransa Timmermansa. Krajná pravica neuspela tak, ako sa očakávalo. (Euractiv)

16.59 - Na košickom Luníku IX majú aj tentoraz nízku účasť voličov.

Priebeh volieb je pokojný, dve volebné miestnosti v priestoroch komunitného centra boli dosiaľ okrem členov okrskových komisií väčšinou prázdne.


"Od rána prebieha všetko v poriadku, neboli žiadne problémy. Tí voliči, ktorí chodia, sú pomerne dobre informovaní, vedia, čo môžu vyberať, koľkých kandidátov krúžkovať, čiže nie je ani potrebné nejako ich extra usmerňovať. Čo sa týka účasti, povedal by som, že je to taká bežná účasť, porovnateľná aj s tým, čo bolo pred piatimi rokmi," uviedol pre TASR predseda okrskovej komisie číslo 1 Peter Palla.


15.58 - V Banskej Bystrici odvolil aj premiér Peter Pellegrini. Verí, že vo voľbách do Európskeho parlamentu zvíťazia na Slovensku proeurópske strany, ktoré budú pokračovať aj v integračných snahách a v celkovej reforme EÚ, pretože tá nás neminie. Konštatoval to v sobotu popoludní v Banskej Bystrici po hlasovacom akte na Základnej škole Jána Bakossa.


"Veľmi by som si želal, keby sme tentoraz neboli rekordérmi v tom zlom zmysle slova a na Slovensku nebudeme mať najnižšiu volebnú časť. Zdá sa, aj členovia volebnej komisie hovoria, že sú milo prekvapení z toho, že ľudia idú voliť. Jedna vec bude účasť, druhá, aké budú výsledky, pretože už na budúci týždeň ma čaká mimoriadny summit v Bruseli, ktorý bude prvým po nových voľbách," reagoval Pellegrini.


Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici.
Foto: TASR
 

 

15.51 - Voľby do Európskeho parlamentu  boli dôvodom pre viacerých Slovákov žijúcich v zahraničí, aby hlasovanie spojili s návštevou Slovenska.


Na voľby pricestovali Slováci, ktorí žijú nielen v susedných krajinách. "Na voľby do EP som pricestovala z Luxemburska, kde už niekoľko rokov pracujem a žijem. Tieto voľby nie sú prvé, kvôli ktorým sme sa vrátili s manželom domov. Bohužiaľ ak chceme voliť, inú možnosť nemáme," uviedla pre TASR 54-ročná Darina, ktorá odovzdala svoj hlas v Brezovej pod Bradlom.


14.45
- Na Zemplíne je priebeh volieb pokojný. Potvrdili to zapisovatelia okresných volebných komisií v Humennom, Michalovciach a Vranove nad Topľou.

14.32 -V Dolnom Harmanci sú eurovoľby spojené s miestnym referendom. Obyvatelia rozhodujú o odvolaní starostu Matúša Vajsa. (MY Bystrica)

14.23 - V Bratislavskom Ružinove museli volať políciu. Odhlasovať chcela aj Američanka, ktorá nemá slovenské občianstvo.

"Do jednej z volebných miestností prišiel pán s družkou, ktorá je Američanka. S veľkou vervou sa dožadovala možnosti voliť. Bolo to veľmi emotívne, tak sme museli kontaktovať aj políciu," uviedla pre TASR Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

Odhliadnuc od tohto prípadu sú však podľa nej eurovoľby v mestskej časti zatiaľ pokojné a bezproblémové.

14.18 - V Banskej Štiavnici odvolila aj budúca nevesta s partiou kamarátok. "Síce som sa dnes prišla rozlúčiť so slobodou, ale to neznamená, že nemám občiansku povinnosť, tak som sa rozhodla, že si vybavím voličský preukaz. Prišla som voliť, nie je mi to jedno. Myslím si, že je dôležité svoj hlas použiť, aby sa do EP nedostali tí, ktorých tam nechcem, a aby tie hlasy neprepadli," skonštatovala po voľbe budúca nevesta.

V Banskej Štiavnici odvolila aj budúca nevesta.
Foto: TASR
 

14.09 - Nízku volebnú účasť na voličské preukazy hlásia z trenčianskej mestskej časti Kubrá.Dopoludnia odvolili na voličské preukazy v tomto okrsku len traja voliči. Voličov je menej ako v prezidentských voľbách. Vo volebnom okrsku majú v zoznamoch zapísaných 989 voličov.

14.06 -Obyvatelia obce Osadné v Sninskom okrese, kde sa pred viac ako desiatimi rokmi nakrúcal rovnomenný film, v ktorom vycestovali vtedajší starosta i miestny duchovný do Bruselu, aby zalobovali za výstavbu domu smútku i vytvorenie duchovného centra, vnímajú Európsku úniu pozitívne i negatívne. Účasť v sobotných eurovoľbách tam bola predpoludním slabá, do hlasovacej miestnosti však zavítali i turisti.

13.48 - V Ľutine sa eurovolieb zúčastnili aj ženích s nevestou. "Vrátila som sa domov, pretože to tu milujem, milujem túto krajinu, ľudí a vždy som sa chcela vrátiť. Získala som veľa, čo sa týka skúseností, ale tu je môj domov a moje srdce," povedala nevesta Petra Čorňáková a doplnila, že v minulosti žila rok v Rakúsku a osem rokov vo Veľkej Británii.

13.29 - V Pezinku sa rozhodol odovzdať svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu aj 40-ročný Peter. "Úprimne, nevedel som, koho si z kandidátov vybrať. Kampaň bola pre mňa veľmi neprehľadná, ale napriek tomu som sa rozhodol zúčastniť na voľbách. Záleží mi totiž na tom, aby bolo Slovensko súčasťou Európskej únie a keď máme možnosť ovplyvniť aj jej fungovanie, treba to využiť," povedal.

13.13 - Hlasovací lístok je platný aj v prípade, ak sa volič pomýli a zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov

12.59 - Pokojné a bezproblémové voľby zatiaľ hlási volebná komisia pre okres Trebišov. Riešiť nemusela ani sťažnosti či podnety.

12.37 - Účasť na voľbách v rómskej osade v Trebišove je zatiaľ veľmi nízka.

Muž pred volebnou miestnosťou v rómskej osade v Trebišove.
Foto: TASR
 

12.11 - Právo voliť si nenechal vziať ani takmer 90-ročný Anton, jeden z obyvateľov Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. "Prečo som bol voliť? Pretože je to povinnosť chodiť vždy voliť. Či už sú to komunálne, parlamentné alebo aj tieto. A tieto zvlášť, lebo sú európske," povedal.

11.53 - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) využil voličský preukaz a odvolil mimo svojho bydliska. "Voľme srdcom ľudí, ktorí nebudú leniví v Bruseli pracovať pre Slovensko. Sme malý národ vzhľadom na počet obyvateľov, ale veľký srdcom a pracovitosťou. Máme čo Európskej únii ponúknuť," skonštatoval.

11.38 - Voliči v Kútoch čakajú pred volebnou miestnosťou v rade.

Voliči v Kútoch.
Foto: TASR
 

11.29 - V okrsku na hriňovských lazoch prišiel prvý volič o 10. hodine

11.15 - Štátna komisia prijala viacero podnetov, ktoré sa týkajú údajných porušení volebného moratória.

Volička v Košiciach.
Foto: TASR
 

11.06 - Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je jedno, kto bude Slovensko zastupovať v Európskom parlamente. "Pre Slovensko je určite prospešné byť členom EÚ, keďže sa tým podporuje napríklad trh. Slovensku to tiež prospieva, čo sa týka exportu a importu. Búrajú sa ako keby hranice. Existuje jednotná európska mena, ruší sa roaming. Takže je to len a len na prospech občanov," uviedol 34-ročný Ján, ktorý na sobotné eurovoľby pricestoval z Bavorska.

10.32 - V Poprade na mestskom úrade odvolil aj prezident Andrej Kiska. Upozornil, že Európska únia v súčasnosti čelí viacerým výzvam - prvýkrát v histórii je tu krajina, ktorá chce odísť z Únie, sú názory o viacrýchlostnej Európe, veľa sa diskutuje o zásahoch EÚ do politiky jednotlivých štátov. Je podľa neho dôležité, aby v tomto ťažkom období mali slovenskí zástupcovia v EP silný mandát a „bolo počuť hlas silného a sebavedomého Slovenska, v silnej a sebavedomej Európe," dodal prezident.

Andrej Kiska s manželkou.
Foto: TASR
 

 
 

10.06 - V Holíči volili aj účinkujúci na festivale Rotenstein v stredovekom oblečení.

 

Volili aj účinkujúci na festivale Rotenstein v stredovekom oblečení.
Foto: TASR
 

09.53 - Svoj hlas odovzdala v Pezinku aj novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Verí, že účasť v eurovoľbách bude na Slovensku oproti minulosti tentoraz vyššia. "Kampaň pred voľbami bola pomerne intenzívna, či už vo verejných médiách alebo na sociálnych sieťach. Verím, že nebudeme teraz poslední," povedala.

Zuzana Čaputová.
Foto: TASR
 

 

09.32 - Voliť majú možnosť aj mladí. Napríklad, 21-ročná Jana z Banskej Bystrice povedala, že voliť nepôjde, pretože ju tento typ volieb nezaujíma. Aj 20-ročný Marek z Bratislavy tvrdí, že v sobotu voliť nebude, pretože podľa neho slovenskí zástupcovia v EP nič nerobia. Dôležitosť eurovolieb si uvedomuje aj 18-ročná Petra zo Žiliny, podľa ktorej je "dôležité, aby ľudia prišli voliť". Zároveň verí, že účasť na tomto druhu volieb bude vyššia ako naposledy.

09.14 - V Bratislavskom kraji sa začali voľby bez problémov a načas.

09.08 - V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava je zatiaľ účasť veľmi nízka.

08.59 - V Komárne odvolili aj členovia folklórneho súboru.

Voliči v Komárne.
Foto: TASR
 

08. 52 - Predseda vlády SR Peter Pellegrini odovzdá svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu o 15.00 h na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici.

08.41 - Svoj hlas môže odovzdať viac ako 10-tisíc väzňov.

08.29 - Voľby pokračujú tretí deň hlasovaním aj v Česku, Lotyšsku a na Malte.

08.13 - Volič, ktorému zdravie bráni prísť do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú hlasovaciu schránku aj počas volebného dňa.

07:58 - Voľby v Žilinskom kraji sa začali bez problémov.

07.47 - Prví voliči v bratislavskej Karlovej Vsi prišli hneď po začatí volieb. Svoju účasť na voľbách ozrejmil aj pán Jozef. "Sme predsa v Únii a je nám dobre, a dúfam, že nám bude dobre aj naďalej,“ povedal.

07.26 - Pozrite si 10 praktických rád ako voliť v eurovoľbách.

07.00 - Pre Slovákov sa začali eurovoľby. Voliči si vyberajú z 31 politických subjektov. Na vybratom hlasovacom lístku volič môže, no nemusí zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, a tým odovzdať prednostný hlas. Krúžkovať môže najviac dvoch kandidátov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke.

 

Volebné miestnosti sú otvorené od 07.00 do 22.00 h.

Definitívne výsledky eurovolieb budú zverejnené v nedeľu (26. 5.) po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ.

Vo štvrtok volili v Holandsku a Veľkej Británii, dnes sa k nim pridali Íri a Česi, ktorí ako jediní budú voliť dva dni. V sobotu sa k nim pridáme aj my, Malta a Lotyšsko. Zvyšné krajiny vrátane veľkých štátov ako Francúzsko a Nemecko budú voliť v nedeľu.

Voliči v eurovoľbách.
Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)