Hrubá manipulácia s hodnotiacimi hárkami na ministerstve. OĽaNO podáva trestné oznámenie

04. 02 2019 12:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR
Veronika Remišová.
Veronika Remišová. Foto: TASR

Predsedníčka poslaneckého klubu Veronika Remišová upozornila, že pri rozdeľovaní dotácií na výskum vyšli najavo nové závažné skutočnosti.

Opozičné OĽaNO podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu a trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze dotácií projektov na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Rovnako volá po odvolaní šéfky rezortu Martiny Lubyovej (nominantka SNS).

Predsedníčka poslaneckého klubu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová upozornila, že pri rozdeľovaní dotácií na výskum vyšli najavo nové závažné skutočnosti.„Korupcii sa venujem dlho, ale tak hrubú manipuláciu s hodnotiacimi hárkami som ešte nevidela," hovorí Remišová.

Remišová uviedla medializovaný prípad firmy Futúrum, ktorej jediný majiteľ sedel v minulosti v orgánoch SBS Dynasty, ktorá sa spomína v spise Gorila, spoločne s predsedom SNS Andrejom Dankom.

„Posudzovateľ žiadosti napísal na prvej strane posudku, že firma nespĺňa zákonnú požiadavku, aby mohla dostať dotáciu. To isté napísal aj na druhej strane a na tretej strane slovne popísal, prečo táto firma zákonnú požiadavku nespĺňa. Posudok poslal na ministerstvo, ale za dva tri pracovné dni tento posudzovateľ, súdny znalec v odbore, poslal na ministerstvo vyhlásenie, že sa vlastne pomýlil, a že firma všetky podmienky spĺňa. Takýto postup nepotrebuje komentár," tvrdí Remišová. Ministerstvo školstva pridelilo tejto firme dotáciu 1,3 milióna eur, ktorá z vlastných prostriedkov nedá podľa zmluvy na projekt ani cent.

Ešte závažnejší prípad, falšovali sa body

Druhý, ešte závažnejší príklad uviedla Remišová prípad projektu firmy NaviDate. „Hodnotiteľ pridelil body za všetky hodnotené parametre projektu a body v štyroch tabuľkách správne sčítal, spolu pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Ja som presvedčená, že nemôže ísť o preklep, pretože tých preklepov by muselo byť veľmi veľa, ale ide o zjavný podvod," vyhlásila Remišová.

Remišová upozorňuje, že s 94 bodmi bol projekt tesne nad čiarou a od štátu dostal vyše 700-tisíc eur. Ak by nebol počet bodov v hodnotení zmenený, projekt tejto firmy by skončil v celkovom hodnotení výrazne nižšie a nedostal by štátnu dotáciu, predbehla by ho iná firma, ktorá dotáciu nedostala.

„Falšovať body na hodnotiacich hárkoch je forma podvodu, ktorá je príznačná pre tie najnižšie a najmenej vyvinuté spoločnosti. Je to hrubá a drzá ukážka podvodu, ktorá svedčí o tom, že tí, čo tento podvod zosnovali si myslia o ľuďoch na Slovensku, že sú hlupáci. Falšovať očividným spôsobom body na hodnotiacich hárkoch znamená, že títo ľudia sú presvedčení, že im prejde všetko. Že na nich neplatí žiadny zákon a spravodlivosť," dodala Remišová a tvrdí, že tento podvod nesie rukopis, s akým sa občania stretli pri ďalších kauzách Slovenskej národnej strany.

„Dnes už dvaja bývalí ministri SNS sedia kvôli podvodom so štátnymi peniazmi vo väzení a ďalší dvaja vysokí úradníci nominovaní touto stranou boli minulý týždeň odsúdení. Ja pevne verím, že za tento podvod k nim pribudnú aj ďalší," hovorí Remišová.

Veronika Remišová vyhlásila, že situácia natoľko vážna, že v súvislosti s prideľovaním stimulov a hodnotením projektov podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a od orgánov činných v trestnom konaní požaduje dôsledné vyšetrenie tohto podvodu.

Pri celej kauze s dotáciami sa ukázalo obrovské množstvo pochybení a nezrovnalostí, ktoré ministerka doteraz nedokázala hodnoverne vysvetliť. Niektoré firmy dostali časť prostriedkov v rozpore so zákonom, keďže ani neboli zapísané v registri partnerov verejného sektora. Zároveň vidíme praktiky ako z kauzy Plavčan, dotácie pre firmy ktoré výskum nerobili, majú nulové tržby, schránkové sídla a podobne. No najhrubším porušením zákona bol podvod pri hodnoteniach, a pridávanie bodov, čo priamo ovplyvnilo konečné poradie projektov.

Remišová takisto upozornila, že počas jej tlačovej besedy ministerky školstva stál za ministerkou človek z firmy, ktorá má sfalšované body v hodnotení a vyhrážal sa Remišovej, že na ňu podá trestné oznámenie.

„Je neospravedlniteľné, že ministerka školstva robila tlačovú besedu so zástupcom firmy, ktorá dotáciu dostala zdá sa podvodom. Ešte raz sa pýtam, v prospech koho koná pani ministerka? V prospech občana? Asi nie," hovorí Remišová.

Remišová vyzvala premiéra Petra Pellegriniho, aby ministerku odvolal, keďže Martina Lubyová sa pri obhajobe tejto kauzy zamotáva do vlastných klamstiev, zahmlieva a na povrch vychádzajú ďalšie a stále závažnejšie skutočnosti.

Remišová podľa ministerstva pokračuje v útokoch zverejňovaním nepravdivých údajov

Ministerstvo školstva na slová Remišovej reagovalo s tým, že bodové hodnotenie projektov je plne v kompetencii hodnotiteľov. "Ministerstvo školstva kontaktovalo hodnotiteľku, ktorá potvrdila hodnotenie 94 bodov pre projekt NaviDate. Dôležité je uviesť, že aj keby bolo bývalo potvrdené hodnotenie 84 bodov, nemalo by to vplyv na výsledok. Firma NaviDate by aj tak dostala podporu, pretože rozpočet každého z projektov pod čiarou v danej skupine už prevyšoval disponibilnú alokáciu," uviedol rezort, podľa ktorého tvrdenia o škode nie sú pravdivé.

Remišová tak podľa MŠVVaŠ SR "pokračuje v útokoch" na firmu, ktorú podľa vyjadrenia samotnej spoločnosti poškodzovala zverejňovaním nepravdivých údajov o firme. Podľa ministerstva Remišová "zverejňovala nepravdivé údaje o sídle firmy s cieľom vyvolať dojem, že stimuly boli pridelené firme, ktorá nemá ani sídlo".

Podľa MŠVVaŠ firma zvažuje aj možnosť podania trestného oznámenia na poslankyňu Remišovú. Ako ministerstvo školstva dodalo, trestné oznámenie už podalo, aby sa preverilo, či mohlo ísť o manipuláciu hodnotenia projektov.