V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura sa pokazili takmer všetky dôležité prístroje

01. 08 2018 19:43 | KOŠICE / TV Markíza
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura. Foto: TV Markíza

V nemocnici sa vraj okrem CT-čka, pokazila aj magnetická rezonancia, röntgen a angiografia.

Dve nemocnice vedľa seba - jedna s najmodernejším vybavením a druhá s množstvom nefunkčných starých prístrojov. V Košiciach vo Východoslovenskom ústave srdcovo cievnych chorôb v stredu otvorili najmodernejšiu CT diagnostiku v krajine. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura sa pokazili takmer všetky dôležité prístroje - CT, magnetická rezonancia i röntgen.

Vo VÚSCH Košice už využívajú špičkové CT zariadenie za takmer poldruha milióna eur, ktoré nemá na Slovensku konkurenciu. Za pár dní na ňom vyšetrili prvých pacientov, na zozname čakateľov sú však už teraz ďalšie stovky. Prístroj je veľmi rýchly a presný. Pacienta navyše vyšetrí s nižšou dávkou žiarenia.

Budovu kde umiestnili CT prístroj postavili iba nedávno a prevažne z vlastných zdrojov. Okrem diagnostiky tam budú aj kardiologické ambulancie.

No a zatiaľ čo sa vo Východoslovenskom ústave srdcovo cievnych chorôb tešia z nového supermoderného pristroja, v Univerzitnej nemocnici, ktorá je hneď v susedstve, majú iný problém. Ich staré CT zariadenie je už tretí týždeň pokazené a tak pacientov vozia na vyšetrenie hore-dole po celom meste.

V nemocnici sa vraj okrem CT-čka, pokazila aj magnetická rezonancia, röntgen a angiografia.

„RTG prístroj na druhom poschodí v Novej nemocnici je funkčný už od pondelka, MR prístroj od utorka, a angiografický prístroj sa práve opravuje. Pevne veríme, že už zajtra bude fungovať aj ten," vysvetlila hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

Súčiastky na CT-čko by vraj mali prísť už v najbližších dňoch.

Nervozitu pre problémy so starými, večne pokazenými prístrojmi upokojuje ministerka zdravotníctva. Rezort vraj pozorne načúva žiadostiam riaditeľov o nové diagnostické vybavenie.

„My tento problém riešime tým, že obstarávame nový CT prístroj a Univerzitná nemocnica by defacto do konca roka 2018 mala disponovať dvoma CT prístrojmi, jedným tým starým, záložným a druhým, ktorý sa im budeme snažiť vyobstarať," uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Káľavská.

 

Komentáre ( 0)