Kuciak prišiel na kšefty s eurofondmi: Mal aj fotku talianskeho podnikateľa s poslancom za Smer-SD

27. 02 2018 13:50 , článok bol aktualizovaný 27. 02 2018 19:14 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk
Poslanec (Smer-SD) Róbert Madej a Antonino Vadala.
Poslanec (Smer-SD) Róbert Madej a Antonino Vadala. Foto: TV Markíza

Média upozornili aj na prepojenie podnikateľa s hlavnou štátnou radkyňou Máriou Troškovou.

Motív úkladnej vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice zatiaľ väčšina hľadá v jeho práci. Spomína sa hlavne jeho pripravovaný článok o podozreniach na prepojenie talianskej mafie z Kalábrie zvanej ´Ndrangheta na slovenskú politiku.

V materiáloch, ktoré má k dispozícii TV Markíza a s ktorými aj Ján Kuciak pracoval, sú opísané údajné kšefty s eurofondmi cez poľnohospodárske firmy na východnom Slovensku, ktoré vraj majú Taliani pod palcom.

Spomína sa tam aj vplyv niekoľkých ľudí z okolia vysokej politiky a je tam aj fotografia talianskeho podnikateľa Antonina Vadala, ktorý má údajne blízko k talianskej mafii, s poslancom Národnej rady SR Róbertom Madejom zo Smeru-SD. Už od rána sa snažíme získať jeho vyjadrenie, zatiaľ sa nám s ním nepodarilo skontaktovať.

 

Viaceré média upozornili aj na prepojenie talianskeho podnikateľa s hlavnou štátnou radkyňou a bývalou asistentkou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. Tú by mala už v najbližších dňoch vypočuť polícia. Povedal to policajný prezident Tibor Gašpar v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

Trošková mala práve so spomínaným podnikateľom Vadalom založiť podľa denníka SME firmu GIA Management v Michalovicach. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou tejto firmy.

Predseda Odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu Viliam Jasaň na archívnej snímke.
Foto: TASR
 

Neskôr sa majiteľom firmy stal Pietro Catroppa. Ten podľa denníka od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol minulosti spoločníkom aj bývalý poslanec Smeru Viliam Jasaň a terajší šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády. Firmu vlani monitorovala Slovenská informačná služba. Trošková v minulosti pracovala ako Jasaňova poslanecká asistentka, zoznámiť ich mal práve Vadala.

Zaujímavé je, že Antonio Vadala má na svojom facebookovom profile množstvo kamarátov. Medzi krásnymi ženami a regionálnymi aj zahraničnými podnikateľmi sa však nedajú nevšimnúť ani mená niektorých našich politikov a mužov spájaných s východoslovenských podsvetím, čo však nemusí znamenať, že sa s nimi dobre pozná.

Medzi jeho priateľmi je napríklad šéf parlamentu Andrej Danko, bývalá poslankyňa strany Smer-SD Renáta Zmajkovičová, bývalý poslanec Smeru-SD Otto Brixi, poslanec Smeru-SD Miroslav Číž, primátor Žiliny Igor Choma, miestny košický politik Igor Jutka, syn bývalého košického primátora a dlhoročného šéfa Košického kraja za stranu Smer-SD Matej Trebuľa, aj podnikatelia, ktorých polícia spájala s podsvetím Ladislav Ivanisko a Róbert Ficu.

'Ndrangheta - najmocnejšia mafiánska skupina v Taliansku

'Ndrangheta je podľa Sme najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku. Policajný európsky úrad Europol skupinu priradil k najbohatším a najmocnejším zločineckým organizáciám na celom svete vôbec.

Kuciakov článok zverejníme, avizuje šéfredaktor aktuality.sk

Portál aktuality.sk avizoval, že Kuciakov článok zverejní. "Chcem vám všetkým povedať, že článok, na ktorom Jano robil, vyjde. A vyjde v čo možno najkratšom čase," uviedol šéfredaktor portálu Peter Bárdy.