Poisťovňa mu neschválila liek, ktorý potreboval. Rodina si zobrala úver, ale už bolo neskoro

03. 09 2017 19:00 | TOPOĽČANY/TV Markíza
Liek na rakovinu.
Liek na rakovinu. Foto: TV Markíza

Smutný prípad, ktorý ukazuje, že lieková politika u nás nie je v poriadku.

Mal iba 31 rokov, keď ho pred pár dňami pochovali. Diagnóza rakovina. Liek, ktorý mladý muž z Topoľčian potreboval, mu poisťovňa nedala. Jeho rodina si na drahú liečbu zobrala úver, ale bolo už neskoro. Smutný prípad, ktorý ukazuje, že lieková politika u nás nie je v poriadku a moderná liečba je pre pacientov nedostupná.

Zákerná choroba o sebe zrejme dlho nedala vedieť a odrazu prepukla v plnej sile. Rodina sa domnieva, že ich brat Mário zomrel v dôsledku neskorej liečby. „Mal nastúpiť na liečbu do Bratislavy na onkológiu, nakoľko tam nenastúpil, lebo lekár mu povedal, že liek, ktorý mu môže predĺžiť alebo zachrániť život, mu neschválila Všeobecná zdravotná poisťovňa," hovorí príbuzná.

„VšZP uhrádza svojim poistencom predovšetkým lieky, ktoré sú uvedené v platnom kategorizačnom zozname. Liek, ktorý potreboval poistenec, sa v ňom nenachádza," uvádza sa v stanovisku poisťovne.

Jeho stav sa zhoršoval zo dňa na deň. Príbuzní sa s tým nechceli zmieriť. Posielali odvolania a dúfali. Nakoniec si na liečbu zobrali úver. „Mamina si zobrala pôžičku, čo mala na prerábku domu a liek sa kúpil za 3325 eur."

Kým pacient začal potrebný liek užívať uplynul mesiac. To už ale bolo neskoro. „V danom prípade zdravotná poisťovňa súhlas s úhradou neudelila. Každú žiadosť o súhlas na úhradu lieku posudzuje VšZP s náležitou odbornou starostlivosťou," bráni sa v stanovisku poisťovňa.

„Kopu ľudí aj mladých umiera len zato, že im nepreplatia sprostý liek," sťažujú sa príbuzní mladého muža.

Podľa poisťovne je na vine zlá lieková politika. Chce, aby štát viac prispieval na modernú liečbu. „Je nevyhnutné prijatie systémových opatrení a rozhodnutí na úrovni štátnej liekovej politiky," dodáva poisťovňa.

Podľa našich informácií už ministerstvo zdravotníctva pripravuje legislatívu, ktorá zvýši cenový strop na zaradenie liekov do kategorizačného zoznamu. „Cieľom našej pripravovanej zmeny je, aby pacienti mali dostupnú modernú, inovatívnu liečbu a nemuseli o ňu žiadať poisťovne o výnimku tak, ako je tomu dnes," tvrdí ministerstvo.

Rodina podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Bratovi už život nevrátia, ale chcú pomôcť zlepšiť pomery na Slovensku pri liečbe takýchto závažných ochorení.