Už nepracujeme pre štát, oddnes iba sami na seba

05. 06 2017 13:08 , článok bol aktualizovaný 05. 06 2017 19:01 | BRATISLAVA/TASR
Výrobňa cestovín v Spišskej Novej Vsi.
Výrobňa cestovín v Spišskej Novej Vsi. Foto: TASR

Museli sme odpracovať až 155 dní, kým sme splatili tohtoročný účet za chod štátu.

Od dnešného dňa (5. 6.) prestávame pracovať na štát a začíname robiť sami na seba. Na dnešok pripadá deň daňovej slobody. Vyhlásili ho ale najneskôr za posledných desať rokov, čo ukazuje, že z vreciek daňových poplatníkov ide do štátnej kasy viac.

Aby sme splatili svoj účet za chod štátu, tento rok sme si museli, obrazne povedané, odpracovať viac. "Tento rok pracovali občania na verejné výdavky 155 dní, čo bolo o deň viac ako vlani. Do dnešného dňa sme tak splatili dlh za chod štátu a od dnešného dňa pracujeme na seba a svoje rodiny," tvrdí analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.

Odborníci sa takto snažia laicky poukázať na to, aké vysoké je daňovo odvodové zaťaženie poplatníkov. "Nezdaniteľné minimum alebo odpočítateľná položka na daňovníka sa už niekoľko rokov nezvyšovala, lebo sa odvíja od životného minima, ktoré sa nezvyšovalo, a tým pádom daňovníci zdaňujú väčšiu časť príjmu," vysvetlila daňová poradkyňa Delloite Ľubica Dumitrescu.

Nie každý z nás je zaťažený rovnako

Výška daní a odvodov závisí od toho, či ste živnostník alebo zamestnanec, koľko zarábate, koľko detí máte, ale aj od spotrebovaných tovarov a služieb.

Tabuľka - takto platíme štátu.
Foto: TV Markíza
 

Zarábate napríklad 942 eur v hrubom. No firmu stojíte už vtedy aj kvôli vysokým odvodom omnoho viac. Potom si zaplatíte povinné odvody na zdravotné, dôchodkové či nemocenské poistenie aj vy. K tomu dane z príjmu a na výplatnej páske svieti v čistom 720 eur. Tu sa však zdaňovanie nekončí. Pri každom jednom nákupe platíte dph a navyše aj spotrebné dane. Až po odpočítaní týchto daní zostane na skutočne vlastné potreby.

Z okolitých krajín však na tom nie sme najhoršie, na štát pracujú ešte dlhšie ako my susedia z Česka a Maďarska.