Zomrela legendárna britská módna návrhárka Vivienne Westwood

29. 12 2022 22:43 | tasr, markiza.sk
Vivienne Westwood
Vivienne Westwood Foto: Instagram/viviennewestwood

Mala 81 rokov.

Vo veku 81 rokov vo štvrtok 29. decembra zomrela britská módna návrhárka Vivienne Westwood. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Podľa informácií, ktoráé zverejnili na jej oficiálnom Instagramovom profile módna návrhárka zomrela pokojne a obklopená svojou rodinou v Londýne.

„Vivienne pokračovala vo veciach, ktoré milovala, až do poslednej chvíle, navrhovala, pracovala na svojom umení, písala svoju knihu a menila svet k lepšiemu. Viedla úžasný život. Jej inovácie a vplyv za posledných 60 rokov boli obrovské a budú pokračovať aj v budúcnosti. Vivienne sa považovala za taoistku. Napísala: „Tao duchovný systém. Dnes nebolo nikdy viac potrebné Tao. Tao vám dáva pocit, že patríte do vesmíru a dáva zmysel vášmu životu; dáva vám to pocit identity a silu vedieť, že žijete život, ktorý môžete žiť, a preto by ste mali žiť: naplno využite svoj charakter a naplno využite svoj život na zemi,” znie v stanovisku.

Jej kariéra v módnom priemysle začala v 70. rokoch minulého storočia. Venovala sa najmä punkovému štýlu obliekania, čím sa stala jednou z najvýraznejších svetových návrhárok.
"Dala punku výzor a štýl, ktoré sa radikálne odlišovali od čohokoľvek predtým," uviedol Andrew Bolton z Metropolitného múzea umenia v New Yorku. Dodal, že Westwood vo svojich návrhoch používala "roztrhané džínsy, zatváracie špendlíky a tričká s nápismi... predstavila postmodernizmus". Podľa Boltona sa vďaka Westwoodo stal "punkový štýl súčasťou hlavného módneho prúdu".

Vivienne Westwood bola známa aj ako aktivistka a bojovníčka proti globálnemu otepľovaniu a klimatickej zmene. Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. jej udelila dve vyznamenania vrátane Radu britského impéria.