Medzinárodný deň bez nohavičiek. V minulosti ich zakazovala aj cirkev

22. 06 2022 13:20 | markiza.sk
Medzinárodný deň bez nohavičiek. V minulosti ich zakazovala aj cirkev
Medzinárodný deň bez nohavičiek. V minulosti ich zakazovala aj cirkev Foto: Profimedia.sk

Tak čo, nechali ste dnes nohavičky doma?

Zrejme neexistuje žiadny iný kúsok oblečenia, okolo ktorého by bolo toľko historických špekuláicí ako okolo nohavičiek. O ich pôvode existuje málo informácií, a tak tu vzniká aj veľký priestor na fantáziu. Nenájdete ich ani na ženách z dobových obrazov slávnych umelcov, nespomínajú sa ani v múdrych knihách či filozifiách. Pravdepodobne preto, že ide o príliš intímnu vec, o ktorej sa na verejnosti nehovorilo.

Čo vieme určite, je to, že v antických časoch ľudia spodnú bielizeň nenosili. Telá si zakrývali tunikami a tie boli spodným aj vonkajším odevom súčasne. Ak si teraz predstavujete, ako sa vtedy ľudia cítili bez bielizne tam dole, vedzte, že v tom čase to bolo prirodzená vec a sebavedomie ľudí bolo niekde úplne inde ako dnes. Pre nás je aktuálne oveľa prirodzenejšie umiestniť akúsi bariéru medzi naše nahé telo a oblečenie.

Prvé nohavičky sa údajne objavili na scéne v 12. storočí, ale až do 14. storočia prevažovali skôr dlhé košieľky pod šatami. Tie sa nosili či už medzi obyčajným ľudom alebo bohatými. O niečo populárnejšie sa stali nohavičky koncom 18. storočia v Anglicku, hoci niektorí vedci tvrdia, že moderná spodná bielizeň bola vynájdená až koncom 19. storočia.

Nohavičky 19. storočia
Foto: Profimedia.sk
 

Proti noseniu nohavičiek bola jednoznačne cirkev. Všetky snahy o vytvorenie bielizne stopli už v zárodku a dokonca zverejnili dva editky, ktoré výrobu tohto „diabolského“ vynálezu zakazovali.

Začiatkom 20. storočia si nohavičky obliekali ženy z vyšších spoločenských kruhov. Najskôr to boli nohavičky vyrobené z ľanu, bavlny alebo vlny, ktoré sa sťahovali do volánov. Niektoré sa zapínali vpredu na gombík. Až časom ich začali zdobiť výšivky, čipky, stuhy, mašle, volániky. Spolu so zmenami životného štýlu sa tento kúsok oblečenia stával pohodlnejším a menším a vhodnejším na každodenné nosenie. Nohavičky sa začali zmenšovať v 60. rokoch, kedy prišli do módy aj krátke sukne.

Medzinárodný deň bez nohavičiek

K pôvodu tohto dňa sa viažu dve verzie. Prvá hovorí o tom, že Medzinárodný deň bez nohavičiek sa ocitol na zozname medzinárodných dní na Wikipedii len tak a dopísal ho tam nejaký vtipkár. Druhá verzia zase tvrdí, že ide o reakciu na Medzinárodný deň bez nohavíc.

Tento deň pripadol na 22. júna. Ženy by mali nechať nohavičky doma. Má to predstavovať ich nezávislosť a moc.