31. 05 2017 15:55 | trinity

Cigánky

Láska nie je voľbou rozumu, ale srdca. Prichádza nečakane a obráti váš život naruby – tak ako láska Maríe Salomé a Sebastiána...

Cigánky
Cigánky Foto: Telemundo/TV Doma

(Gitanas, Telenovela, Mex./USA, 45´, 2004, Stereo)
Hrajú: Ana de la Reguera, Manolo Cardona, Dolores Heredia, Saúl Lisazo, Mariana Gajá, Erick Elias, Karina Mora, Carlos Torres Torrija, Saby Kamalich, Arturo Ríos, Marco Antonio Treviño, Itari Marta, Luisa Huertas, Luis Gerardo Méndez


Pondelok až piatok o 16.50 (Od 5. júna.)
V mexickom mestečku Malarribo, ktorom okrem hŕstky vyvolených všetci bojujú s dlhmi či inou nepriazňou osudu, sa traduje, že za všetko môže akási strašná kliatba – za to, že obyvatelia mesta pred rokmi potupili istú nevinnú ženu... Tých, čo poznajú pravdu je len pár. A všetci o nej zaryto mlčia.

Už je to veľmi, veľmi dávno, čo krásna cigánka Jovanka (Dolores Heredia) naposledy vkročila do Malarriba. Bola vtedy ešte mladučká a pred svojím kmeňom skrývala temné tajomstvo – zakázanú lásku s bielym mladíkom Rafaelom Domínguezom (Carlos Torres Torrija), synom najbohatšej a najvplyvnejšej miestnej rodiny. Ich vzťah sa, podľa očakávania, neskončil šťastne – vďaka intrigám Rafaelovej matky Victorie (Saby Kamalich), ktorej tajne pomáhal cigán Drago (Arturo Ríos), pretože tým sledoval svoje vlastné záujmy, totiž zaľúbenci uverili, že jeden druhého zradil. V deň, keď spolu mali ujsť a byť naveky šťastní, totiž Rafael neprišiel, a tak ponížená a nešťastná Jovanka opustila Malarribo bez toho, aby mu prezradila, že pod srdcom nosí jeho dieťa!

Správne, tou ženou, o ktorej si s bázňou šepkajú ľudia v mestečku, bola Jovanka... Tá síce neskôr našla v ďalekom Španielsku novú lásku i nový zmysel života – k vlastnej dcére pribudli dve ďalšie, adoptované -, no po smrti manžela sa ako bohatá a nezávislá žena spolu s už dospelými dcérami opäť vráti do Malarriba, na svadbu svojho otca , cigánskeho vajdu Váňu (Marco Antonio Treviño), s ktorým celé roky neprehovorila ani slovíčko, a mladučkej cigánky Milenky (Itari Marta). V tom čase si všetky jej krásne dcéry myslia, že sú adoptované, no pravda už onedlho nečakaným spôsobom zasiahne do ich osudov.

V Malarribe majú na cigánov mnohí rovnaký názor ako Victoria – nenávidia ich a pohŕdajú nimi... Lenže pravdou je, že mestečko na pokraji bankrotu, ktoré v posledných rokoch stíhala jedna katastrofa za druhou, môžu zachrániť práve zaznávaní cigáni. Nanešťastie netrvá dlho a Jovanka a Rafael na seba opäť narazia. Keď on z hlúposti a urazenej pýchy opäť verejne pokorí Jovanku, tá sa nechá uniesť a v hneve pred všetkými vykričí, že sa podelí o svoje obrovské bohatstvo s každým v mestečku – ale až v deň Rafaelovej smrti! Rozpúta tým nepredstaviteľné peklo, pretože väčšina obyvateľov vzápätí začne plánovať, ako Rafaela zniesť zo sveta! Situáciu však skomplikujú i ďalšie intrigy Victorie a Draga, fakt, že Jovanka sa zaľúbi do Rafaelovho brata Juana (Saúl Lisazo), ktorý má veľmi rád cigánov, no nanešťastie je kňaz... No predovšetkým to, že Rafaelov syn Sebastián (Manolo Cardona) sa osudovo zamiluje do Jovankinej dcéry Maríe Salomé (Ana de la Reguera), ktorá možno je a možno nie je... Jeho sestra!


Kto je kto
María Salomé (Ana de la Reguera)

Cigánky - María Salomé
Foto: Telemundo
 
Hoci jej kmeň vybral za manžela Jonása, jej osudovou láskou, ktorú jej mama Pasca (Luisa Huertas) vyveštila z dlane, je biely mladík, v ktorého žilách koluje rovnaká krv ako v žilách muža, čo pred rokmi tak veľmi ublížil jej matke! Nečudo, Sebastián je Rafaelovým jediným synom a dedičom... Mesiac v splne, ktorý vraj ako jediný mohol očistiť jej dušu a ju i kmeň ochrániť pred prekliatím zakázanej lásky, totiž zlyhal. Práve v jeho svite sa jej a Sebastiánove oči po prvý raz stretli - a preskočila medzi nimi povestná iskra!

Sebastián (Manolo Cardona)
Cigánky - Sebastián
Foto: Telemundo
 
Atraktívny a láskavý mladík si zarába na živobytie ako obyčajný rybár, hoci jeho osudom je jedného dňa prevziať vedenie rodinnej firmy. Stretnutie s prekrásnou Maríou Salomé za takých neobyčajných okolností ho úplne vykoľajilo. Dievčatá ho nikdy veľmi nezaujímali, no na ňu skrátka od prvej chvíle nemôže prestať myslieť! A na jeho šťastie i prekliatie to ona zjavne cíti úplne rovnako. Inak by mu predsa iba na druhom stretnutí nedovolila pobozkať ju – a ešte ako! Oboch toľká vášeň poriadne prekvapí, no ju ešte o kúsok viac vystraší... Na rozdiel od neho totiž vie, že ich zakázaná láska môže priniesť nešťastie a skazu nielen im dvom, ale celému kmeňu.

Jovanka (Dolores Heredia)
Cigánky - Jovanka
Foto: Telemundo
 
Aby žiadna z jej dcér netrpela tak veľmi, ako pred rokmi ona, je rozhodnutá nájsť každej čo najskôr dobrého muža. No nie hocijakého, ale cigána! A obzvlášť Maríi Salome, ktorá nosí rovnaké znamenie zakázanej lásky ako kedysi ona... Do Malarriba sa Jovanka nevrátila len kvôli otcovej svadbe a svojim dcéram, ale tiež aby sa pomstila za to peklo, ktoré vďaka miestnym prežila v mladosti. Hlboko v srdci ukrýva trpkosť a hnev, že sa telom i dušou oddala gadžovi, ktorýsi však jej lásku nezaslúžil, pretože ju zradil a zanechal v jej srdci hlbokú ranu, ktorá sa možno už nikdy úplne nezacelí... No jej chlad a arogancia sú len ochranná maska, ktorá dostane vážne trhliny, keď spozná Rafaelovho brata Juana, ktorý v nej prebudí city, ktoré dávno považovala za mŕtve...

Juan Domínguez (Saúl Lisazo)
Cigánky - Juan
Foto: Telemundo
 
Veľkorysý a láskavý muž, ktorého duša a srdce sú rovnako krásne ako jeho tvár. Z ľudskej stránky má jeho synovec Sabastián našťastie oveľa viac z neho, ako zo svojho otca – vrátane sympatií k cigánom a... Obzvlášť jednej výnimočnej dáme z Váňovho kmeňa! Pretože tak, ako Sebastián od prvej chvíle ľúbi Maríu Salomé, tak i Juan si veľmi skoro uvedomí, čo znamená ten zvláštne znepokojivý pocit v srdci, ktorý sa dostaví zakaždým, keď je nablízku Jovanka. No preňho je oveľa ťažšie vyrovnať sa s týmito citmi, ako pre jeho synovca, ak nie rovno nemožné – Juan je totiž kňaz...

María Sašenka (Mariana Gajá)
Cigánky - María Sašenka
Foto: Telemundo
 
Hoci na prvý pohľad vôbec nevyzerá ako cigánka – na rozdiel od svojich sestier a mamy je totiž blondínka, najviac zo všetkých miluje všetko cigánske! Vždy povie, čo si myslí, aj keď sa to možno vôbec nehodí a jedného dňa ju to isto-iste dostane do veľkých problémov. Je neposedná, nebojácna, vášnivá a už od detstva sníva o jedinom – zamilovať sa do najkrajšieho a najšikovnejšieho chlapca v kmeni, vydať sa zaňho a mať s ním veľa detí! Nanešťastie však ten, do ktorého sa osudovo zaľúbi, sa zdá byť voči jej kráse imúnny. A navyše mu kmeň vyberie inú nevestu... Jej sestru Maríu Salome!

Jonás (Erick Elías)
Cigánky - Jonás
Foto: Telemundo
 
Atraktívny mladý cigán bol zvyknutý, že mu dievčatá vďačne venujú svoju pozornosť a doslova mu ležia pri nohách. Možno i preto bola preňho do prvého momentu najväčšou výzvou María Salomé, ktorá z neho nielenže nepadala do mdlôb, ale ktorá navyše vytrvalo odolávala všetkým jeho pokusom o zblíženie! Po uši sa do nej zaľúbil a keď mu ju vybrali za manželku, nenašli by ste v kmeni šťastnejšieho muža! Nanešťastie vtedy netušil, že jej srdce nikdy nebude jeho, pretože už patrí inému... Ranený, ponížený a frustrovaný si preto dlho nevšimne, že srdce inej krásky už nejaký ten piatok bije len a len preňho...

María Magdalena (Karina Mora)
Cigánky - María Magdalena
Foto: Telemundo
 
Je krásna a rozvážna. Možno až priveľa premýšľa a všetky zbytočne analyzuje z rôznych uhlov. Jej krásna hlava skrátka kontroluje každučký krok jej ladného tela! Je preto zrejme len otázkou času, kedy sa to, čo káže jej rozum, dostane do rozporu s tým, po čom túži jej srdce. A je viac ako pravdepodobné, že tento osudový rozpor bude mať na svedomí atraktívny mladík menom Claudio (Luis Gerardo Méndez)!

Rafael Domínguez (Carlos Torres Torrija)
Cigánky - Rafael
Foto: Telemundo
 
Na rozdiel od svojho brata Juana a syna Sebastiána nikdy nedokázal naozaj zabojovať o to, po čom jeho srdce prahlo. Väčšinu svojho života preto prežil takpovediac pod papučou svojej mimoriadne panovačnej matky Victorie, ktorá zaňho rozhodovala o všetkých dôležitých otázkach – s kým spolupracovať, koho bojkotovať, s kým sa oženiť... Skrátka je to, a aj vždy bol, slaboch. No napriek tomu nikdy nedokázal zo svojho srdca vymazať jedinú ženu, ktorú naozaj miloval... Jovanku. O to ťažšie preto, pochopiteľne, nesie, že po jej prekvapivom návrate jej city opäť prebudí iný muž – jeho vlastný brat!


Čo možno neviete
Seriál je voľným remakom čilskej telenovely Romané z roku 2000.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Doma? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.