Ženy si vedia lepšie naplánovať čas ako muži. Pomáha im aj kuchynský budík

08. 03 2018 13:45 | TVnoviny.sk
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Mauro Rodrigues/shutterstock.com

Presne naplánovať by sme si mali iba 60 percent času.

Deti, škola, rodina, domáce práce, či varenie a k tomu ešte zladiť prácu? Zorganizovať si deň, či už pracovný alebo v rodine, je naozaj náročné.

V Teleráne senior trénerka a koučka Martina Georgievová prezradila pár trikov, ako to všetko zvládnuť. Ženy na rozdiel od mužov si vedia lepšie zadeliť čas, nepoznajú rozhodovanie medzi chce sa mi - nechce sa mi.

Aké robíme chyby

Jedno z najčastejších chýb je, že si ženy neplánujú oddych. „Sme tak nastavené, že okrem práce máme aj deti a domácnosť, poskytujeme emočnú oporu a neplánujeme si obnovu energie. Ak sa nám vytvorí voľný čas, začneme upratovať. Ak potrebujem dávať energiu, musím ju aj prijímať,“ vysvetlia odborníčka.

Oddych

Podľa jej slov ženy by si mali vyhrať čas pre seba a nemať pocit viny. Mal by to byť aktívny oddych. „Nie sú to veľké veci. Mnohokrát je to chvíľka s kávou a kamarátkou, príjemný rozhovor,“ vysvetlila.

Časová rezerva a kuchynský budík

Georgievová odporúča, že by sme neplánovali denný čas naplánovať do poslednej bodky. „Ideálne je naplánovať si 60 percent. Dvadsať percent nechávať na nepredvídateľné okolnosti a 20 percent na veci, ktoré nedokončíme z predchádzajúceho dňa. Keď pracujeme s takouto rezervou, nedostanete sa do pasce, že nič nestíhame,“ zdôraznila odborníčka.

Ak myslíme na to, že nestíhame, je to pre nás najväčší stres. Vtedy musíte myslieť na to, čo treba dokončiť.

„Toto sa volá minútový manažment. Ak je to úloha, ktorú viem spraviť do 60 sekúnd, treba ju urobiť hneď. Keď je komplexnejšia, ale tlačíme ju dlho pred sebou a nechce sa nám do nej, pomáha tzv. pomodoro technika - nastavenie kuchynského budíka na istý čas. Vtedy si vnútorne poviete, že budeme produktívny v tej úlohe, potom si dáme prestávku,“ vysvetlila.

Ilustračná snímka.
Foto: cherezoff/shutterstock.com
 

Podľa Georgievovej práve takýto spôsob nám pomôže nakopnúť sa, do odkladanej povinnosti sa zahryzneme a dokončíme ju. Nezabúdajte na to, že by ste sa potom mali odmeniť.

Ako plánovať

Plánovať treba podľa toho, aká aktivita nás čaká - rutinná alebo tvorivá, o ktorej nevieme predvídať, ako dopadne. Ak je to opakujúca sa vec, mali by sme mať v sebe už optimalizovanú rutinu.

Ilustračná snímka.
Foto: LDprod/shutterstock.com
 

Večer by sme si mali urobiť zoznam úloh, ktoré nás čakajú a necháme ich v práci napísané na stole. „Neberte si ho domov, aby ste naň nemysleli. Papier vás do rána počká a čerstvá myseľ vidí, že niečo zo zoznamu sa dá zoptimalizovať a veci pôjdu ľahšie, ako ste pôvodne mysleli,“ poznamenala.

Za dobrú techniku odporučila napríklad lepiť si farebné papieriky na chladničku. Keď úlohu splníme, jednoducho ho zahodíme do koša. „Niekedy nám chýba pocit, že sme niečo stihli a dokončili. Toto nám prinesie sebavedomie, že máme niektoré veci pod kontrolou,“ vysvetlila.

Takéto lepky by sme mali mať iba na jednom mieste. Nestane sa nám tak, že sme si ju nalepili tam, kde denne nechodíme a zabudneme na ňu. Ideálne je mať iba jeden diár alebo dávať lepky iba na chladničku.

 

Komentáre ( 0)